Predstavnici ključnih političkih stranaka iz Bosni i Hercegovini među kojima su i Dragan Čović te Bakir Izetbegović u petak su nastavili pregovore o izmjenama Izbornog zakona u sklopu nove pregovaračke runde započete dan ranije, a iz Delegacije Evropske unije u Sarajevu su pojasnili kako su pozvani svi no neke parlamentarne stranke su odbile učestvovati.
“Sve političke stranke koje su zastupljene u Parlamentu BiH pozvane su učestvovati u razgovorima o izbornoj i ustavnoj reformi. Jučer je poziv ponovljen također u parlamentu, a kao i tokom razgovora u Neumu no neke stranke su odlučile ne učestvovati”, objavili su u petak na Twitter nalogu Delegacije EU u BiH.
Na taj su način reagirali na prozivke zastupnika u Evropskom parlamentu poput Viole von Cramon i Klementa Grošelja iz klubova Zelenih odnosno Obnovimo Evropu koji su negodovali zbog načina na koji su nastvljeni pregovori o izbornoj reformi tvrdeći kako su iz njih neopravdano isključeni predstavnici građanskih stranaka.
“Reći da su isključeni iz pregovora nije tačno”, naveli su iz Delegacije EU.
Von Cramnon i Grošelj zapravo su podržali Demokratsku frontu Željka Komšića, stranku iz koje su odbili učestvovati na pregovorima o izbornoj reformi vođenim ranije u Neumu.
Iz DF-a su reagirali izjavom u kojoj su tvrdili kako je direktorica pri Službi za vanjske poslove EU (EEAS) Angelina Eichhorst koja je jedan od posrednika u pregovorima predstavnicima građanskih stranaka praktično zabranila učestvovanje u političkom dijelu pregovora dopustivši im jedino da budu dio pregovora o tehničkim izmjenama Izbornog zakona.
“(Odluka) duboko narušava kredibilitet pregovaračkog procesa te s tim u vezi izražavamo opravdane sumnje u namjere Eichhorst i pregovaračkog formata kojeg je okupila”, stoji u reagiranju DF-a.
Eichhorst zajedno s američkim ambasadorom u BiH Michaelom Murphyjem posreduje u novom krugu pregovora, a oni koji su u tome učestvovali u četvrtak odbili su govoriti o sadržaju razgovora koji se trenutno vide pojašnjavajući to zahtjevima međunarodnih posrednika.
Jedino je predsjednik opozicione stranke Narod i pravda Elmedin Konaković kazao novinarima kako je bilo “nekog napretka”.
“Atmosfera u odnosu na Neum je drastično bolja. Mnogo je konstruktivnija rasprava. Mnogo su konkretniji prijedlozi koji bi mogli voditi ka konačnom rješenju”, kazao je Konaković.
Pregovori su ranije blokirani jer se hrvatske i bošnjačke stranke nisu mogle usaglasiti oko uloge koju bi ubuduće trebao imati Dom naroda Parlamenta Federacije BiH kao i o tome hoće li se unutar ovog entiteta kreirati dvije izborne jedinice iz kojih bi se birali članovi Predsjedništva BiH.