Inicijativa “Zaštitimo hrvatsku kunu” bez dovoljno potpisa za referendum

Zaštitimo hrvatsku kunu (Foto Screenshot)

Hrvatski suverenisti objavili su u utorak da inicijativa “Zaštitimo hrvatsku kunu”, potaknuta najavljenim uvođenjem eura, nije prikupila dovoljno potpisa da se Ustavom propiše kako se o promjeni valute odlučuje samo na referendumu – prikupili su 334.582 potpisa, a nedostajalo ih je još 34.285.

“Prikupili smo sveukupno 334.582 valjana potpisa, što znači da nam je nedostajalo 34.285 potpisa. Uprkos tome, smatram da je ovo jedna respektabilna brojka s obzirom na to da se nalazimo u doba pandemije”, rekao je saborski zastupnik i član organizacijskog odbora Hrvatskih suverenista Marijan Pavliček na konferenciji za novinare.

Cilj inicijative bio je da u Ustav uđe odredba koja glasi da o promjeni novčane jedinice u RH mogu odlučivati jedino birači na referendumu.

Pavliček je istakao kako se prikupljenim brojem potpisa šalje poruka Vladi, pri čemu se odgovorna vlada ne bi smjela oglušiti na toliku brojku potpisnika, već bi trebala raspisati referendum.

Nije bilo mudrosti kod drugih političkih opcija

“Ovo pokazuje kako bi, da je bilo malo više mudrosti kod nekih drugih političkih opcija koje su se u više navrata zalagale za opstanak hrvatske kune, zajedničkom pričom uspjeli sakupiti daleko više od pola miliona potpisa. No, uprkos svemu tome, mi smo zadovoljni”, poručio je.

Najavio je kako će se Suverenisti u Saboru svim zakonskim sredstvima nastaviti boriti za opstanak hrvatske kune te javnosti dati do znanja da još nismo spremni za ulazak u eurozonu, a da o tome kada Hrvatska na to bude spremna odluče ili vladajuća većina ili narod na referendumu.

“Svi ekonomski pokazatelji i dalje nažalost idu u prilog našoj inicijativi – i dalje je udio javnog duga u BDP-u gotovo 90 posto, a krajem ove godine ili početkom sljedeće vidjet ćemo ispunjavamo li uvjete što se tiče same inflacije koja je trenutno u Hrvatskoj”, istakao je Pavliček.

Predsjednik organizacijskog odbora i saborski zastupnik Suverenista Marko Milanović Litre ocijenio je kako Hrvatska neće ni u nadležnom vremenu biti spremna za ulazak u europodručje, zbog pandemije i velike krize koja neće ostaviti dobar utjecaj na hrvatsku ekonomiju.

Istakao je primjer Češke čija je vlada najavila kako ne planira ulazak u europodručje, istaknuvši to kao “jasan pokazatelj koji su interesi ove Vlade i zašto se u ovom trenutku ulazi u tu priču”.

Vlast radi u svom, a ne interesu hrvatskog naroda

“Sam premijer prije nekoliko dana je najavio kako je jedan od uvjeta za ulazak u europodručje, zajedno s kamatnim zaduživanjima, stopa vakcinacije, što je najavljivao čak i potpredsjednik Evropske komisije prije nekoliko mjeseci kad je obilazio Hrvatsku. Sve su to pokazatelji da ova vlast radi u interesu sebe, a ne hrvatskog naroda”, naveo je Milanović Litre uz poruku da je “narod rekao svoje”.

Što se tiče tehničkog djela referendumske inicijative, rekao je kako su provjerili većinu potpisa i maknuli duplikate te računaju da je prikupljeni broj potpisa konačan. “Na Vladi je sada da odluči želi li poslušati volju naroda ili nastaviti sa svojim politikama”, rekao je.

Saborski zastupnik Suverenista Željko Sačić ustvrdio je kako su kao inicijativa sigurno prikupili više od deset posto potpisa hrvatskog biračkog tijela kada bi se to uspoređivalo s popisom stanovništva koji još nije objavljen, kao i kada bi se tome pridodalo više od 100.000 ljudi koji su izvan Hrvatske.

Uskladiti popis birača i promijeniti Zakon o referendumu

Upozorio je kako popis birača godinama nije usklađen sa stvarnim stanjem te upozorio da je inicijativa bila suočena s nizom “apsolutno anahronih i represivnih odredbi” Zakona o referendumu.

“Toga nigdje u Evropi nema, u tako strogim uvjetima skupiti više od deset posto biračkog tijela za dvije sedmice. To je samo jasan znak da je inicijativa koju građani pokrenu od Vlade smatrana apsolutno neprijateljskom i učinit će sve na formalno-pravnoj razini da ona ne uspije”, ocijenio je Sačić i poručio kako se moraju boriti da se to promijeni.

U inicijativu Hrvatskih suverenista priključili su se i predstavnici HSP-a, a predsjednik HSP-a Nikica Augustinović također je najavio nastavak borbe za očuvanje hrvatske valute.

Prethodni članakVečernji list: Mirovinsko kupuje softver za lov na prevare
Naredni članakNjemačka bi legalizacijom kanabisa mogla ubirati do pet milijardi eura godišnje