Subota, 24 Jula, 2021
Naslovnica Istaknuto Košarkašice BiH bolje od Hrvatske, protiv Francuske za polufinale Eurobasketa

Košarkašice BiH bolje od Hrvatske, protiv Francuske za polufinale Eurobasketa

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine pobijedila je Hrvatsku sa 80:69 i tako ostvarila historijski rezultat, plasman u četvrtfinale Eurobasketa gdje je čeka selekcija Francuske.

Sredinom prve četvrtine Hrvatska je napravila seriju 9:0 i povela sa 11:5, a do ove prednosti Hrvatice su stigle zahvaljujući šutevima za tri poena.

Hrvatska je prednost držala zahvaljujući dobrom vanjskom šutu, no u finišu prvih deset minuta sa četiri vezana poena naša selekcija je uspjela smanjiti na 16:17.

Na samom kraja prve dionice naša reprezentacija je uspjela doći do minimalne prednosti, pa je prva četvrtina okončana rezultatom 19:18 u korist izabranica Gorana Loje.

U drugu četvrtinu Zmajice nisu ušle na najbolji mogući način. Dosta su griješile, a kako smo igrali do tada možda najbolje govori i podatak da je Jonquel Jones pogodila samo jedan šut od šest pokušaja.

Naše košarkašice su većim dijelom drugog perioda bile u kontra ritmu, a šest minuta prije odlaska na poluvrijeme Hrvatska je vodila sa 27:21.

Mini-serijom (5:0), na neke nepune četiri minute prije kraja prvog poluvremena, naša selekcija je istopila prednost Hrvatske na samo tri poena zaostataka. Uprkos prilično slabom izdanju našeg nacionalnog tima u drugoj četvrtini košarkašice Hrvatske su na poluvrijeme otišle sa tri poena prednosti (33:36).

Ni početkom drugog poluvremena Lojine izabranice nisu briljirale, a Hrvatska bila u konstantom vodstvu.