U pandemiji virusa korona uveliko zanemarena smrtonosna tuberkuloza

Snimak pluća

“Golemi” utjecaj pandemije virusa korona i s tim povezano smanjenje zdravstvene skrbi za ostale bolesnike odrazilo se i na liječenje tuberkuloze te je u 2020. godini 4,4 miliona ljudi više ostalo bez adekvatne terapije za tu bolest, upozorilo je udruženje povezano s UN-om – Stop TB Partnership.

Zanemarivanje slučajeva tuberkuloze “znači gotovo sigurnu smrt za vjerovatno polovinu tog broja”, navodi se iz ovog udruženja.

Stop TB Partnership je u martu upozorio da je zbog lockdowna spriječen pristup dijagnosticiranju i liječenju tuberkuloze, što je prouzročilo drastičan pad u brizi za te bolesnike. Posebno se to odnosi na devet zemalja s velikom učestalošću TB-a, poput Indije i Indonezije, zemljama koje su na drugom i četvrtom mjestu po broju stanovnika.

Lucica Ditiu, izvršna direktorica udruženja, tvrdi da 50 posto preživjelih od TB-a “neće samo patiti od posljedica bolesti već će prenositi bolest drugima”.

Zbog fokusiranja gotovo isključivo na virus korona, do sada je u ovoj godini dijagnosticirano 1,2 miliona slučajeva TB-a manje nego u odnosu na 2019. godinu, kada je od te bolesti umrlo 2,4 miliona ljudi, tj. 4.000 dnevno, što je više od broja umrlih od malarije i HIV/AIDS-a zajedno.

Svake godine u svijetu se TB-om, respiratornom bolesti koju uzrokuje bakterija i koja je izlječiva, zarazi oko deset miliona ljudi. Godine 2019. od deset oboljelih njih sedam je primilo adekvatnu njegu.

Stop TB Partnership ističe da se izdvajanje sredstava za sprečavanje i liječenje TB-a mora udvostučiti ako se ta bolest želi iskorijeniti do 2030. godine, cilja koji je sebi zadao UN.

Prethodni članakZlatna lopta ove godine bit će dodijeljena 29. novembra
Naredni članakZagrebačka proslava Dana Bošnjaka u slikama (FOTO)