Špijuni, svećenici, tužioci, novinari prokazani su kao proruski kolaboracionisti na ukrajinskoj internetskoj crnoj listi.
Neki od navedenih u internetskoj bazi podataka “Mirotvorac” vjerovatno jesu bili upleteni u ratne zločine na istoku Ukrajine ili u propagandni rat, ali mnogi drugi nisu učinili ništa nego bili politički neosjetljivi ili jednostavno upotrijebili pogrešnu riječ, piše londonski The Times.
Bez obzira na to, sve ih sudi skriveni panel i optužuje “za djela protiv nacionalne sigurnosti Ukrajine” i objavljuje javno njihove podatke zajedno s navodnim zločinima koje su počinili, dodaje list.
I dok raste prijetnja ruske invazije, rastu i antagonizmi tako da ni osobe od imena, ugleda i položaja nisu imune na to da završe na optužnoj listi “Mirotvorca”.
Times je svoj članak o ukrajinskoj crnoj listi objavio dva dana prije nego što će na njoj završiti i hrvatski predsjednik Zoran Milanović.
On je optužen za humanitarnu agresiju na Ukrajinu, pomaganje ruske agresije, distribuciju ruske propagande i podržavanje i opravdavanje ruske agresije na Ukrajinu.
Povod su bile Milanovićeve riječi da se Hrvatska ni na koji način neće uplitati u krizu dođe li do njene eskalacije i da ondje neće imati svoje vojnike. Istakao je i da Ukrajini nije mjesto u NATO-u i da je EU potakla “državni udar” u Ukrajini kojim je 2014. zbačen proruski predsjednik Viktor Janukovič.
Ukrajinsko Ministarstvo vanjskih poslova pozvalo je u srijedu na razgovor hrvatsku ambasadoricu u Kijevu Anicu Džamić kako bi demonstriralo protiv predsjednikovih izjava, koje su, pak, pozitivno odjeknule u Rusiji.
Milanovićevo uvrštenje na popis potvrdio je i zamjenik glasnogovornice ruskog Ministarstva vanjskih poslova Aleksej Zajcev na redovnoj konferenciji za medije u četvrtak.
Na listi “Mirotvorca” nalazi se čak 187.000 imena. Među njima nisu samo ratni zločinci i agenti ruske obavještajne službe FSB nego i osnivač Pink Floyda Roger Waters koji je prije tri godine izjavio da Rusija ima više prava na Krim od Ukrajine.
Bjeloruska književnica Svetlana Aleksijevič, dobitnica Nobelove nagrade i kritičarka Kremlja, na popisu je završila zato jer je spomenula da su neki etnički Ukrajinci pomagali nacistima u progonu Židova.
Na listi je i 500 ukrajinskih javnih službenika, etničkih Mađara, koji su dobili mađarske pasoše. Razlog – Ukrajina zabranjuje dvostruko državljanstvo, a “Mirotvorac” takav čin smatra izdajničkim.
Baza podataka osnovana je 2014. nakon sastanka ukrajinskog političara Georgea Tuke i bivšeg člana ukrajinske državne obavještajne službe SBU kojem je poznat samo pseudonim “Roman Zajcev”, objašnjava Times.
“Problem koji smo imali tada, imamo i sada. Bivši policajci, bivši vojnici i neke političke figure i dalje imaju proruske stavove. Neki su se preselili na istok Ukrajine ili u Rusiju. Neki su među nama. Nismo imali službenu bazu podataka s njihovim imenima. Mirotvorac je osnovan da popuni prazninu”, rekao je 58-godišnji Tuka u razgovoru za Times.
Na crnoj listi su i podaci oko 4.500 novinara, zapadnih, ukrajinskih i ruskih, koji su imali akreditacije separatističkih vlasti Donbasa, što je bio uvjet da mogu raditi na području koje su kontrolirale proruske snage.
“To je vrlo opasna lista i trebalo bi je odmah ukloniti. Napetosti su ionako velike, a ovo samo dolijeva ulje na vatru”, kazala je Timesu viša dužnosnica ukrajinskog HRW-a Julija Gorbunova.
Uklanjanje stranice više su puta zatražili UN, ambasadori G7 i EU-a, grupe za ljudska prava, ali uzalud. Crna lista, u vrijeme dok Ukrajina “visi na rubu” invazije, i dalje je aktivna.