Gdje završavaju odbačene maske i zaštitna oprema, iskorišteni pribor za testiranje, šprice i igle te ostali infektivni otpad koji se stvara u našim zdravstvenim ustanovama? Uglavnom u spalionici u Austriji, piše u četvrtak Večernji list.
Medicinski otpad pojačano se, zbog pandemije virusa korona, nagomilava svakodnevno diljem svijeta, a riječ je od desecima hiljada tona takvog otpada, koji prijeti ljudskom zdravlju i okolišu, upozorila je u svojem izvještaju Svjetska zdravstvena organizacija.
Kad je postala COVID bolnica, KB Dubrava se početkom 2021. godine suočila s problemom znatno povećane količine infektivnog otpada. Bilo ga je oko tri tone dnevno, katkad i više, a prije pandemije to je iznosilo oko tone.
“Problem smo riješili nabavom deset brodskih kontejnera da bismo taj opasni otpad adekvatno zaštitili do odvoza. Kupili smo i kontejner za prešanje, koji volumen otpada smanjuje deset puta, te smo privremeno angažirali i dodatnog ‘zbrinjavača’ infektivnog otpada”, kazao je dr. Ivan Durlen, voditelj za kvalitetu u KB-u Dubrava. Bolnica sada proizvodi u prosjeku oko tonu i po te vrste otpada i svaki dan odvozi ga kompanija Kemis-Termoclean.
U KBC-u Sestara milosrdnica na lokaciji u Vinogradskoj dnevno nastane prosječno tona zaraznog medicinskog otpada, od čega onaj s COVID odjela čini u prosjeku 30 posto. Dvaput dnevno iz bolnice ga odvozi kompanija Remondis Medison pa nema gomilanja otpada u bolnici.
Ista kompanija odvozi i infektivni otpad iz KBC-a Zagreb, gdje je na radilištu Rebro samo zaraznog/infektivnog otpada oko 1800 kg dnevno, saznaje dnevnik od Jasminke Horvatić, rukovoditeljice Službe zajedničkih medicinskih i nemedicinskih poslova. Odvozi se svakodnevno pa nema skladištenja ni na jednoj lokaciji KBC-a, piše novinarka Večernjeg lista Romana Kovačević Barišić.