U organizaciji regionalne humanitarne organizacije „Merhamet“ iz Banje Luke, Gradske knjižnice Crikvenica i predstavnika bošnjačke nacionalne manjine Grada Crikvenice Denisa Beganovića, održana je prva stanica književnog karavana kojim se promovira suvremena književnost Bosne i Hercegovine. Centralni događaj večeri bila je promocija romana “Halima” autorice Diliste Hadžimulić Međedović, realizirana pod pokroviteljstvom Federalnog ministarstva raseljenih osoba i izbjeglica.
Program je vodila i moderirala Tea Vidučić ispred Gradske knjižnice Crikvenica, koja je pozdravila prisutne te predstavila autoricu i promotore: Jasmina Spahića, Damira Marasa i Denisa Beganovića. Posebnu umjetničku dimenziju večeri dali su riječki muzičari Ahmet Kozaragić i Andrija Herceg, koji su interpretacijom sevdalinki unijeli atmosferu bosanske tradicije.
Denis Beganović, domaćin događaja, zahvalio je partnerima i istaknuo značaj projekta za povezivanje dijaspore s matičnom zemljom. Jasmin Spahić je podsjetio kako projekt ima entitetsku institucionalnu podršku, te da se nastavak karavana očekuje u Zagrebu i Ljubljani.
Autorica romana “Halima”, Dilista Hadžimulić Međedović, u završnoj riječi predstavila je genezu nastanka romana te najavila novo djelo pod naslovom “Almas grana”. U središtu romana “Halima” nalazi se priča o istoimenoj djevojci iz predratnog Sarajeva, čije odrastanje i ljubavna priča s mladićem Ishakom evociraju duh prošlih vremena, međuljudskih odnosa i tradicionalnih vrijednosti.
Hrvatski književnik i kantautor Damir Maras pročitao je odabrani ulomak iz romana, dodatno ističući emocionalnu snagu pripovijesti.
Ovaj kulturni događaj označio je početak turneje koja, kako najavljuju organizatori, ima za cilj jačanje kulturnih veza među bošnjačkom dijasporom u Europskoj uniji i afirmaciju savremene bh. književnosti.

Jasmin Spahić i Denis Beganović
Roman Halima autorice Diliste Hadžimulić Međedović predstavlja duboko emotivno i estetski nadahnuto djelo koje čitatelja vodi u predratno Sarajevo, kroz priču o ljubavi, obitelji i ljudskim vrijednostima. Inspiraciju za roman autorica je pronašla u slici “Bjelašnica” slikara Taiba Kovača, posebno u motivu kućice s crvenim krovom, koja simbolizira toplinu doma i duhovnu povezanost s bosanskim krajolikom.
U središtu romana je Halima, djevojka koja odrasta bez majke, uz oca Naima, uglednog kadiju, i brižnu sluškinju Umihanu. Njezina ljubavna priča s Ishakom, mladićem koji je također odrastao bez jednog roditelja, prikazana je s nježnošću i dubokim razumijevanjem. Ishakov odlazak u Beč na školovanje i povratak u Sarajevo donose emotivne trenutke koji podsjećaju na Kulenovićevu poemu “Na pravi put sam ti, majko, izišo”.
Autorica kroz detaljne opise likova i ambijenata oživljava duh vremena u kojem su međuljudski odnosi, poštovanje i prijateljstvo bili temelj društva. Halimina empatija i briga za oca, čak i u trenucima vlastite sreće, naglašavaju moralne vrijednosti koje su često zanemarene u suvremenom društvu.
Dilista Hadžimulić Međedović koristi monološki stil pripovijedanja kako bi izrazila osobnu subjektivnost prema likovima, razbijajući predrasude o ulozi žene u prošlim vremenima. Njezina proza bogata je metaforama i slikovitim opisima koji čitatelja uvode u bosanski krajolik, gdje “i kamen ima višestruko značenje”.
Roman Halima je priča o ljubavi između dvoje mladih ljudi, ali i putokaz ka čovjeku, ljudskosti i moralnim vrijednostima.