Sukob između EU, Trumpove administracije i Muska postaje sve ozbiljniji. S jedne strane, EU pokušava zaštititi svoje izbore i demokratski proces od stranog uplitanja, dok s druge strane, suočava se s trgovinskim pritiscima iz Washingtona. Hrvatska se, kao članica EU, svrstala uz evropski blok i podržava sankcije protiv Muska i drugih aktera koji ugrožavaju stabilnost EU. Hoće li se ovo pretvoriti u dugoročni geopolitički raskol ili će prevladati diplomatska rješenja?

U posljednjih nekoliko sedmica odnosi između Evropske unije i Sjedinjenih Američkih Država ušli su u novu fazu napetosti, s posebnim naglaskom na ulogu Elona Muska i digitalnih platformi pod njegovom kontrolom. Istovremeno, ekonomski odnosi između Washingtona i Bruxellesa pogoršani su uvođenjem recipročnih carina, što bi moglo prerasti u ozbiljan trgovinski sukob.

Hrvatska i EU protiv Muska

Kako prenosi Večernji list, Hrvatska se pridružila inicijativi više članica EU u pozivu Evropskoj komisiji da zauzme oštriji stav prema stranim akterima koji se miješaju u političke procese unutar Unije. Posebno se ističe zabrinutost Njemačke uoči izbora 23. februara i rasta popularnosti Alternative za Njemačku (AfD), stranke koja je dobila podršku od samog Muska.

Pismo upućeno Komisiji, koje su potpisale Hrvatska, Francuska i Njemačka, ističe „eskalirajuće prijetnje stranog uplitanja i remetilačkih intervencija u javnim raspravama tijekom ključnih izbornih događaja“, uz poziv na jače korištenje Zakona o digitalnim uslugama (DSA) kako bi se smanjio rizik od dezinformacija i stranih uticaja. Ovo je dio šireg napora EU da spriječi ne samo rusko uplitanje, već i američke poslovne magnate poput Muska koji koriste svoje digitalne platforme za širenje političkih poruka.

„Europa mora biti u stanju da se odbrani od vanjskih utjecaja koji ugrožavaju naš demokratski poredak,“ piše u izvještaju Komisije.

Hrvatska, kao članica EU, podržava napore Bruxellesa u suzbijanju dezinformacija i suprotstavljanju američkim trgovinskim pritiscima. Premijer Andrej Plenković jasno je stavio do znanja da će Hrvatska podržati evropske sankcije prema stranim akterima koji se miješaju u političke procese, uključujući moguće sankcije prema Muskovoj kompaniji X.

Ministar regionalnog razvoja i fondova EU, Šime Erlić, naglasio je kako Hrvatska podržava EU u jačanju digitalne sigurnosti i ekonomskog suvereniteta: „Evropa više ne može biti ovisna o milosti stranih ekonomskih i tehnoloških giganata.“

Trumpov ekonomski udar na EU

Trumpova administracija je odlučila uvesti reciprocitetne carine na evropske proizvode, uključujući aluminij i čelik. Međutim, ono što je dodatno razbjesnilo Bruxelles jeste to što Trump namjerava koristiti evropski PDV kao kriterij za dodatne trgovinske restrikcije, tretirajući ga kao oblik carine.

Predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen jasno je osudila ove poteze: „Aranžmani koji ugrožavaju trgovinsku slobodu nisu prihvatljivi. Evropska unija će odgovoriti čvrsto i proporcionalno.“

Evropska komisija smatra da ove tarife ne samo da povećavaju ekonomske troškove za potrošače, već i destabiliziraju međunarodne trgovinske odnose. Goldman Sachs procjenjuje da bi polovina evropskog izvoza u SAD mogla biti pogođena novim tarifama, što bi predstavljalo ozbiljan udarac za zemlje poput Njemačke, Nizozemske i Belgije.

Bivša hrvatska ministrica vanjskih poslova Vesna Pusić izjavila je za Večernji list da Trumpovo ponašanje i njegovi ekonomski napadi na EU zapravo prisiljavaju Evropu da traži nove saveznike, uključujući Kinu.

„Trump koristi svoju poziciju da osigura vlastite interese i interese oligarhije, a ne Amerike. Njegova politika gura Evropu prema Kini kao mogućem partneru, jer obje strane trpe zbog Trumpove nepredvidljivosti i carinskih prijetnji,“ rekla je Pusić.

Pusić također upozorava da Trump i Musk podržavaju evropske desničarske populiste, što može destabilizirati evropsku sigurnosnu arhitekturu.

Šta su predviđanja

Na osnovu dosadašnjih trendova, nekoliko scenarija je moguće. Jačanje evropskih regulacija, odnosno, očekuje se da će Evropska komisija pojačati regulaciju digitalnih platformi i uvesti strože sankcije protiv aktera koji šire dezinformacije ili podržavaju političke subjekte koji ugrožavaju evropsku stabilnost.

Moguća je i eskalacija trgovinskog rata, jer ako EU odgovori recipročnim carinama, postoji mogućnost ozbiljnog trgovinskog sukoba sa SAD-om koji bi mogao pogoditi i Hrvatsku.

Također, kako ističu analitičari, EU bi mogla početi razvijati vlastitu sigurnosnu strategiju ne oslanjajući se isključivo na NATO, a kako Trumpova politika udaljava Evropu od SAD-a, sve su glasnije spekulacije o jačanju ekonomskih odnosa s Pekingom.