U zagrebačkom džematu traju pripreme za predstojeći Ramazan. Članovi zajednice udružuju se u zajedničkom radu kako bi osigurali da prostor, kojim se dočekuje najdraži gost Ramazan, bude uredan i čist.

Mersad ef. Kreštić, zamjenik glavnog imama Medžlisa Islamske zajednice Zagreb, jasno je istaknuo važnost ove tradicije.

Prema njegovim riječima, čišćenje džamije postalo je ustaljen običaj. On je objasnio da se ovaj ritual provodi kako bi se, u duhu ramazanskog dočeka, gosti primili u čisto okruženje – baš kao što se čiste i kuće, džamije, pa čak i one koje održavaju naše majke.

“Mi muškarci, omladina, svi mi zajedno, djeca naša sudjelujemo u čišćenju naših kuća, a isto tako i čišćenja naših džamija”, naglašava ef. Kreštić.

On također ističe da se džamija čisti ne samo pred Ramazanom, već i prije održavanja natjecanja u učenju Kur'ana, koje se već trideset godina održava tijekom jeseni. Tijekom ljeta se nakupi otpad, a s opadanjem lišća potrebno je očistiti prostor kako bi džamija i njena okolina – avlija, a ponekad i nazvana harem – bili pripremljeni za goste i sudionike natjecanja. U tom kontekstu, ef. Kreštić izjavio je:

“Ova ovdje zagrebačka džamija se čisti i pred Ramazanom i isto tako se čisti i pred Kur'anom. Natjecanje međunarodnog natjecanja u učenju Kur'ana… Hvala Dragom Allahu.”

Dalje, ef. Kreštić naglašava da članovi zagrebačkog džemata djeluju iz iskrene vjere i duhovne predanosti, a ne radi neke materijalne nagrade. Prema njegovim riječima, oni su svjesni da im Bog nagrađuje svaki njihov napor:

“Članovi zagrebačkog džemata su svjesni nagrade od Boga za ono što oni čine za svoju džamiju… kao što vidite pred Ramazan, uljepšaju to u ime Boga bez ikakve nagrade, jer su svjesni i imaju svoje zadovoljstvo duboko u sebi koje im nitko ne može platiti.”

Kreštić također spominje da se zadnje dvije akcije čišćenja organiziraju i u sklopu priprema za kulinarsko natjecanje, u kojem sudjeluje stotinjak predstavnika iz različitih zemalja. On dodaje kako članice Vijeća žena uglavnom preuzimaju zadatak čišćenja unutrašnjosti džamije, dok muškarci i omladina brinu o vanjskim prostorima. Uz čišćenje, aktivnosti uključuju i rezanje voćki, uklanjanje smeća, brisanje prašine, čišćenje tepiha, kamenog poda, lustera i ostalih elemenata interijera.

Prema ef. Kreštiću, ovaj zajednički rad nije samo fizička aktivnost, već i prilika za druženje i međusobno upoznavanje. On objašnjava da se na ovim okupljanjima ljudi bolje upoznaju, a veze koje se uspostave često se produbljuju kroz daljnja druženja, što je osobito važno s obzirom na veličinu zagrebačkog džemata.

Također, ef. Kreštić ističe da ovakav vid okupljanja doprinosi kontinuiranoj zajedničkoj suradnji i nakon Ramazana. Okupljanje u vrijeme čišćenja omogućuje članovima džemata, koji dolaze u različito vrijeme – neki ujutro, neki prije podne, a neki poslije podne – da usklade svoje obaveze i pridonesu zajedničkom cilju. Na kraju, on izražava nadu da će se u ovakvim danima pridružiti još više članova džemata, jer upravo raznolikost vremena dolaska i individualni doprinosi dodatno obogaćuju duh zajedništva.

Ova predramazanska akcija, kako kaže ef. Mersad ef. Kreštić, ostaje snažan simbol zajedničkog rada, brige o svetom prostoru i duhovne čistoće. Čišćenjem džamije i avlije, članovi zajednice ne samo da pripremaju prostor za nadolazeće duhovne aktivnosti, već i jačaju veze među sobom, potvrđujući da istinska nagrada dolazi iz srca i zajedničkog djelovanja.