U nedjelju, 16. veljače, Društveni dom Eugen Kvaternik u Sisku postao je mjesto susreta kulture, tradicije i prijateljstva zahvaljujući manifestaciji koju su zajednički priredili Asocijacija “Mostovi prijateljstva” iz Zenice i Bošnjačko kulturno društvo “Nur” iz Siska. Ovaj događaj, na kojem su se okupili brojni stanovnici Siska i okolice te gosti iz susjedne BiH, bio je prilika za zabavu i za jačanje veza između dvije, granicom, ali ne i kulturom razdvojene zajednice, kroz glazbu, umjetnost i dijalog. Riječ je o programu promocije kulture i tradicije u zajednicima bosansko-hercegovačkog iseljeništva pod pokroviteljstvom Federalnog ministarstva za izbjeglice i raseljena lica u Bosni i Hercegovini. Uz sisačke domaćine, na događanju su nastupili i „Hor Art Sonore“ te Orkestar “Mostova prijateljstva BiH“.
Tradicionalna pjesma, muzika, ples i narodne nošnje činili su okosnicu večerašnjeg programa u prepunom sisačkom drušvenom domu. Manifestacija je privukla pažnju brojnih ljubitelja sevdaha i tradicionalne bosanske kulture. Bošnjačko kulturno društvo “Nur” iz Siska ove godine u augustu/kolovozu obilježava 20. obljetnicu postojanja. Svojim radom, postalo je jedna od najaktivnijih i najbrojnijih bošnjačkih udruga u Hrvatskoj, a Zijad Fuka, umjetnički voditelj društva, istaknuo je da je kroz “Nur” do sada prošlo oko 300 članova.
Nedjeljni program je uključio nastupe gostujućeg zbora „Hor Art Sonore“ iz Zenice, koji je izveo akapela glazbu, folklorni program društva “Nur” kao i nastup „Orkestra Mostovi prijateljstva BiH“. Publika je imala priliku uživati u bogatoj tradiciji bošnjačke kulture iz Bosne i Hercegovine, ali i osjetiti jedinstvo koje kultura može stvoriti.
Povezivanje kroz kulturu i projekte
Jasmin Imamović, predstavnik Asocijacije Mostovi prijateljstva, suorganizatora događanja, istaknuo je kako je cilj ove nevladine organizacije jačanje prijateljskih veza i obnavljanje starih, ali i uspostavljanje novih mostova suradnje. „Naša asocijacija osnovana je prije 15 godina, a kroz proteklo vrijeme ostvarili smo brojne projekte u Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj, Srbiji, Crnoj Gori, Turskoj i Azerbejdžanu“, rekao je Imamović.
Jedan od najznačajnijih projekata Asocijacije bio je posjet povratničkim naseljima u Bosni i Hercegovini, gdje su članovi organizirali kulturno-umjetničke programe za povratnike, pružajući im podršku i ohrabrenje. „Smatramo da su povratnici pravi heroji, jer su se vratili na mjesta koja su bila uništena i ponovno izgradili svoje živote“, istaknuo je Imamović.
Program je obuhvatio raznolike kulturne izraze, od tradicionalnih sevdalinki do modernih interpretacija, uz aktivno sudjelovanje lokalne zajednice i gostiju iz Bosne i Hercegovine. Ulaz je bio besplatan, a dvorana je bila puna ljubitelja sevdaha i tradicionalne bosanske kulture.
Ovaj događaj nije samo kulturni, već i društveni fenomen koji je obogatio lokalnu scenu Siska, naglašavajući važnost očuvanja i promicanja kulturne baštine kroz međudržavnu suradnju i prijateljstvo.