“Manjine imaju, nažalost, negativan prizvuk, kod mene nema. Ja sam vam kao kanarinac. Ja sam rođen u krletki, mi smo uvijek znali da smo manjina, i to nam nije smetalo. Iza nas je jedan veliki narod od 56 milijuna ljudi”, izjavio nam je Furio Radin, dugogodišnji saborski zastupnik talijanske nacionalne manjine u Republici Hrvatskoj u svečanom ozračju iftara i obilježavanja Dana nezavisnosti Bosne i Hercegovine u Zagrebu, uz prisustvo brojnih uglednika iz političkog i društvenog života.
Radin, jedan od najdugovječnijih zastupnika u Hrvatskom saboru, poznat po dosljednoj borbi za prava manjinskih zajednica, istaknuo je kako dolazi na ovaj događaj ne samo u znak podrške Bošnjacima u Hrvatskoj, već i cijeloj Bosni i Hercegovini i svim njenim narodima. “Došao sam podržati Bosnu i Hercegovinu i sva tri njena naroda, i bošnjački, i hrvatski, i srpski, koji upotrebe sve svoje snage da žive zajedno,” poručio je na manifestaciji u organizaciji Nacionalne koordinacije Bošnjaka u Republici Hrvatskoj “Bošnjaci zajedno”.
Osvrćući se na vlastito iskustvo s različitim etničkim identitetima, Radin je naglasio da Bosna i Hercegovina ima potencijal za zajednički život, ali da su potrebni lideri koji će ga graditi. “Bosanci, građanski gledajući, itekako mogu živjeti zajedno. Trebaju samo imati vođe koji će to htjeti”, istaknuo je, dodajući kako njegova perspektiva dolazi iz decenijskog iskustva u radu s nacionalnim manjinama.
Povukao je paralelu između Istre i Bosne i Hercegovine, napominjući da u Istri postoji većinski narod koji se ne ponaša kao dominantan, dok manjine, poput talijanske, ne pristupaju svom statusu iz pozicije podređenosti. “Moji Talijani i Talijanke, 90% ih je u mješovitim brakovima. To puno govori o zajedništvu. I u Bosni i Hercegovini, tri naroda mogu živjeti zajedno, samo treba pronaći pravi oblik”, rekao je.
VIŠE O PROSLAVI DANA NEZAVISNOSTI U ZAGREBU NA: SVEČANO U ZAGREBU: Iftar i 1. mart te poziv na iskreni dijalog s Hrvatima
Njegov pogled na nacionalne identitete bio je posebno zanimljiv. Smatra da pripadnost određenom narodu ne treba biti preuveličana do tačke isključivosti. “Ja sam Talijan, ali to ne uveličavam. Volim Bošnjake, Hrvate i Srbe, koji su Bošnjaci, Hrvati i Srbi, ali ne sa velikim početnim slovom – koji to ne uveličavaju.”
“U Istri ima jedan narod koji je većinski, a ne ponaša se kao većinski, a imamo barem jednu manjinu, talijansku, imamo i druge manjine. Mi, Talijani, koji jesmo manjina, ali nastojimo se ne ponašati kao manjina. Stari Elio Martinićić, pokojni, je znao ponoviti moje riječi. Ja sam manjina, ali u Istri ne osjećam kao takav. Manjine imaju, nažalost, negativan prizvuk. Kod mene nema. Ja sam vam kao kanarinac. Ja sam rođen u krletki, razumijete mi što hoću reći. Kod mene, mi smo uvijek znali da smo manjina, i to nam nije smetalo. Iza nas je jedan veliki narod od 56 milijuna ljudi, pa onda idemo kod njih, to je na 100 kilometara, i nema nikakvih problema”, rekao je Radin.
Radinova poruka u Zagrebu bila je jasna: Bosna i Hercegovina može funkcionirati kao zajednica različitih naroda, ali samo ako lideri prepoznaju suživot kao prioritet. Svojim prisustvom na svečanom obilježavanju Dana nezavisnosti BiH i ramazanskom iftaru, pokazao je da dijalog i razumijevanje moraju ostati u centru svake politike koja želi stabilnost i budućnost za sve.
Video i fotografije: Stipe Majić / časopis Bosna