Svečana večer u Zagrebu okupila je brojne uglednike iz političkog, kulturnog i vjerskog života, potvrđujući duboku povezanost Bosne i Hercegovine i Hrvatske. U ozračju ramazanskog iftara, uz obilježavanje Dana nezavisnosti BiH, naglašene su poruke dijaloga, zajedništva i solidarnosti.
Posebno se istaknula poruka ministrice Nine Obuljen Koržinek, koja je podsjetila da su Hrvati i Bošnjaci zajedno kročili putem nezavisnosti, gradeći povijesne i kulturne veze koje traju do danas. Ta bliskost, kako je naglasila, treba biti temelj buduće suradnje i razumijevanja, posebice u kontekstu europskih integracija.
PORUKA MINISTRICE KULTURE REPUBLIKE HRVATSKE: Nina Obuljen Koržinek: Naša dva naroda koračali su u nezavisnost zajedno
Dodatni naglasak na političku i društvenu ulogu Bošnjaka u Hrvatskoj dao je Armin Hodžić, saborski zastupnik bošnjačke nacionalne manjine. Govorio je potrebi iskrenog dijaloga Bošnjaka i Hrvata i naglasio da Dan nezavisnosti BiH nije samo sjećanje na historijski trenutak, već stalni podsjetnik da državnost nikada ne smijemo uzimati zdravo za gotovo.
Hodžić je istaknuo da su Bošnjaci, gdje god živjeli, most između država i narodi koji baštine dvostruki patriotizam – prema matičnoj domovini Bosni i Hercegovini i prema zemlji u kojoj žive. Ta pozicija, kako je naglasio, obavezuje ih na dijalog i razumijevanje, ali i na političku odgovornost.
Posebno se osvrnuo na odnose Bošnjaka i Hrvata, naglasivši da, iako su u prošlosti postojale nesuglasice i teške riječi, budućnost treba graditi na temelju međusobnog povjerenja i razumijevanja. Upozorio je da su pokušaji destabilizacije Bosne i Hercegovine prijetnja i za stabilnost cijele regije te da se ne smije upasti u zamku onih koji žele sukob između Bošnjaka i Hrvata.
VIŠE O PROSLAVI DANA NEZAVISNOSTI U ZAGREBU NA: SVEČANO U ZAGREBU: Iftar i 1. mart te poziv na iskreni dijalog s Hrvatima
Njegova ključna poruka bila je da Bošnjaci i Hrvati moraju biti partneri u očuvanju stabilnosti i suvereniteta Bosne i Hercegovine. Bez iskrenog dijaloga i međusobnog uvažavanja, otvara se prostor za manipulacije onih koji žele da BiH nestane. Zaključujući govor, Hodžić je istaknuo da odnos prema domovini nije samo geografsko pitanje, već i pitanje duhovne pripadnosti. U tom duhu, podsjetio je da je ljubav prema domovini dio vjere i da, bez obzira gdje Bošnjaci živjeli, njihova srca uvijek kucaju u ritmu Bosne i Hercegovine.
U tom duhu govorio je i Bermin Meškić, predsjednik Nacionalne koordinacije Bošnjaka u Republici Hrvatskoj „Bošnjaci zajedno“. On je okupljenima poručio da Bošnjaci u Hrvatskoj ne žive u suživotu, nego u zajedničkom životu sa svim građanima, čime Hrvatska pokazuje zavidan nivo inkluzivnosti. Podsjetio je na historijski značaj referenduma o nezavisnosti BiH, ističući da su hrabrost i odlučnost bili ključni za očuvanje državnosti.
“Na referendumu za nezavisnost Bosne i Hercegovine, više od dva milijuna građana 1992. godine odgovorilo je potvrdno, što je predstavljalo izlaznost od 63,6% građana s pravom glasa. Od ukupno izašlih na glasanje njih 99,7% glasalo je za nezavisnost, a 0,3% protiv te odluke. Tim činom obnovljena je državnost Bosne i Hercegovine i potvrđeno njezino mjesto među suverenim državama svijeta. No, put do slobode i nezavisnosti bio je ispunjen brojnim izazovima. Bilo je potrebno hrabrosti, odlučnosti i jedinstva da se sačuva ono što su generacije prije nas sanjale – Bosnu i Hercegovinu kao zemlju svih njenih građana, bez obzira na vjeru, naciju ili porijeklo. Nemojmo se zavaravati. Mnogu narodi na svijetu, brojniji od nas nemaju svoju matičnu državu. U tom smislu sačuvati državu je imperative”, poručio je Meškić.
Meškić je naglasio da je očuvanje Bosne i Hercegovine imperativ za sve njene građane, a Bošnjaci u Hrvatskoj prepoznali su važnost organiziranog djelovanja. Okupljeni oko Nacionalne koordinacije, oni rade na jačanju kulturne autonomije, političkog položaja i europskog puta BiH.
“Bošnjaci u Hrvatskoj prepoznali su važnost organiziranog djelovanja. Okupljeni oko našeg zajedničkog dobra, oko Nacionalne koordinacije Bošnjaka u Hrvatskoj, ne samo da radimo na očuvanju vlastitog identiteta, snaženju naše kulturne autonomije, unapređenju političkog položaja, već i aktivno doprinosimo europskom putu Bosne i Hercegovine. Mi smo u Hrvatskoj svoji na svome. Svako naše djelovanje do sada imalo je pozitivnu konotaciju kako u odnosu na državu ali i na društvo u cjelini”, rekao je Meškić.
Govoreći o značaju iftara, Meškić je istaknuo da on nije samo večera, već simbol solidarnosti i zahvalnosti. Pozvao je na građenje mostova i međusobno razumijevanje, jer, kako je rekao, „često zaboravimo prijeći mostove koje sagradimo“. Njegova poruka bila je jasna – domovina se ne voli samo riječima, već i djelima, brigom za ljude i aktivnim sudjelovanjem u društvu.
“Upravo u ovom duhu zajedništva dolazimo i do večerašnjeg iftara. On nije samo večera – on je simbol solidarnosti, milosti i zahvalnosti. Iftar nas uči strpljenju, suosjećanju i dijeljenju s drugima. U vremenu svjetskih izazova i neizvjesnosti, vrijednosti koje on nosi postaju još važnije – jer samo uz međusobnu podršku i uvažavanje možemo graditi bolju budućnost. Neka nas ovaj trenutak podsjeti da domovinu ne volimo samo riječima, već i djelima – brigom za ljude oko sebe, pomaganjem onima kojima je potrebna ruka podrške i građenjem mostova tamo gdje ih nema. A kada se i sagrade mostovi, dosta često zaboravimo i prijeći te mostove da se susretnemo i razgovaramo. Zato susrećimo se, poštujmo se i gradimo društvo po mjeri svih njezinih građana, bez obzira na bilo koju odrednicu! Hvala vam što ste večeras ovdje, što zajedno dijelimo ovaj trenutak”, zaključio je Meškić.
Fotografije: Stipe Majić / časopis “Bosna”