Neira Hadžismajlović, profesorica matematike u Islamskoj gimnaziji dr. Ahmed Smajlović i majka četvero djece, s velikim zadovoljstvom dijeli svoja iskustva i pripreme za dolazak mubarek mjeseca Ramazana.

„Ramazan je čast i zadovoljstvo dočekati uz Božju pomoć. Radujemo se Ramazanu i molimo dragog Boga da ga dočekamo u zdravlju i sreći i prije svega u današnje vrijeme u miru“, izjavila je Hadžismajlović, naglašavajući pritom važnost ovog svetog mjeseca.

Kao profesorici matematike, koja je završila Fakultet prirodoslovno-matematičkih znanosti, iskustvo rada s ljudima različitih vjera dodatno je obogatilo njezin pogled na suživot i saradnju među ljudima. Neira ističe kako su njezina iskustva, posebno iz studentskih dana provedena u druženju s nemuslimanskim kolegama, oblikovala način na koji danas doživljava i njeguje međuvjerski dijalog.

“U Islamskoj gimnaziji, naime, veliki je broj zaposlenih nemuslimana i mi se međusobno jako lijepo poštujemo. Surađujemo, razmjenjujemo ideje, savjete, pa i putujemo zajedno”, kaže Hadžismajlović, pokazujući primjer kolegijalnosti i otvorenosti.

Poseban naglasak stavlja na pripreme za Ramazan, koje se protežu i na dom i na zajedničke aktivnosti. Profesorica objašnjava da se uoči Ramazana, osim čišćenja džamije, organiziraju i kućne akcije:

“Ovaj vikend je akcija u džamiji, a slijedeći vikend pred sami Ramazan je akcija svima kod kuće – čišćenje vrtova, uređenje stanova, sobica, dječjih priprema…”

Ona dodaje da djeca u tim pripremama nalaze radost te se s velikim veseljem angažiraju u pripremi menija za iftar. “Unaprijed se pokušavamo pripremiti što ćemo kuhati, tako da se toga ni previše ne kupuje, a da imamo dovoljno za svakodnevne iftarske potrebe”, ističe Hadžismajlović.

S osmijehom je napomenula da će možda prvi iftar biti baš dječji izbor, ali „neke ključne stvari na kašiku“.

Neira također spominje da će njeno najstarije dijete, kao i prošlog Ramazana, nastaviti postiti i da se djeca u porodici općenito tome vrlo vesele. Osim porodičnih aktivnosti, naglašava i važnost susjedskih odnosa u zajednici. Profesorica opisuje kako susjedi, s kojima gaje veliko povjerenje, uvijek pomažu jedni drugima – bilo da je riječ o čuvanju djece ili organizaciji zajedničkih proslava za praznike.

Hadžismajlović podsjeća da, unatoč pripremama u vlastitim domovima, zajednički rad i čišćenje džamije ostaju temeljni dio predramazanske tradicije, čime se održava tradicija koja od 1987. godine okuplja cijeli džemat.

Profesorica, koja živi u Zagrebu, u Blatu, nedaleko od Arene, ponosno ističe da joj je izuzetna čast biti dio tima koji uređuje Božju kuću te okolicu islamskog centra. S osmijehom na licu, dodala je:

“I evo, s najvećim veseljem sudjelujem u ovom činu, što je u biti jedan od, hajmo reći, i bedema, odnosno iskazivanja ljubavi prema Božjoj kući i samoj Islamskoj zajednici.”