Diplomatski iftar u Zagrebu, održan u svečanoj dvorani hotela Westin, okupio je brojne visoke zvanice iz diplomatskog, političkog i društvenog života. Organizator iftara bila je Nacionalna koordinacija Bošnjaka u Republici Hrvatskoj – Bošnjaci zajedno, a među prisutnima je bilo četrdesetak veleposlanika i predstavnika veleposlanstava u Hrvatskoj. Okupljenima su se obratili ministar vanjskih poslova Gordan Grlić Radman  i predsjednik Nacionalne koordinacije Bošnjaka u Republici Hrvatskoj Bermin Meškić, a saborski zastupnik Armin Hodžić je naglasio važnost zajedništva, dijaloga i međusobnog poštovanja, posebno naglasivši budućnost odnosa Bošnjaka i Hrvata. U nastavku prenosimo njegov govor u cijelosti: 

Poštovani predstavnici veleposlanstava, cijenjeni gosti, dragi prijatelji,

Es-selamu alejkum, dobro večer i dobrodošli na iftar u organizaciji Nacionalne koordinacije Bošnjaka u Republici Hrvatskoj – “Bošnjaci zajedno”.

Okupljeni smo večeras zbog ramazanskog posta, ali i zbog vrijednosti koje on nosi: solidarnosti, zajedništva, razumijevanja i onoga što muslimani imenuju saburom – strpljenjem. Ramazan je za nas vrijeme introspekcije, duhovne izgradnje, ali i svjedočanstvo snage zajednice.

Post nas uči poniznosti, ali i podsjeća da nijedna blagodat nije samorazumljiva, da su odnosi među narodima, baš poput somuna na sofri, dar koji treba njegovati. Ramazan, stoga, nije samo individualni čin vjere – on je poziv na društvenu odgovornost.

U toj svijesti, prisjećamo se onoga što nas veže i nadilazimo ono što nas može dijeliti. Bosna i Hercegovina – zemlja koju Bošnjaci u Hrvatskoj vole ne kao apstraktni pojam, već kao svoju matičnu domovinu – je testament evropske historije, mjesto gdje Istok i Zapad nisu sučeljeni, već sjede za istom sofrom.

Dragi prijatelji,

tu ljepotu u različitosti svjedočimo i večeras. Bošnjaci su narod čija je kultura oblikovana u susretu i ponekad u sudaru civilizacijskih kodova. No, ono što nas definira nije sukob, već naša sposobnost da iz njega izrastemo, da ga preoblikujemo u susret. Zato Evropa za nas nikada nije bila neka daleka, strana ideja – mi nismo samo dio Evrope, mi je živimo u njenom punom smislu – u kulturi, historiji i identitetu.

Nismo njeni učenici, već njeni sudionici, od pamtivijeka do danas. U svijetu koji se sve više okreće podjelama, podjećamo da je suživot ono najbolje iz naše tradicije. Da nas kultura komšiluka, ona koja nalaže da vrata nikada ne zatvaramo pred prijateljem, obavezuje da gradimo društvo u kojem nema mjesta predrasudama, ali ima mjesta za svakog dobronamjernika.

Cijenjeni gosti,

kroz vijekove su se smjenjivali izazovi, ali jedno je ostajalo nepromijenjeno: sudbina ovog prostora uvijek je ovisila o mudrosti ljudi da prepoznaju vrijednost mira. Možemo reći da su odnosi između Bošnjaka i Hrvata ponovo na povijesnom ispitu. Na tome tragu koristim priliku da naglasim kako dobar odnos između Hrvata i Bošnjaka, temeljen na međusobnom poštovanju, razumijevanju i suradnji, ključan je ne samo za našu unutarnju harmoniju, već i za napredak cijele regije.

Ipak, kada govorimo o Bosni i Hercegovini, ne govorimo zbog bilo kakve potrebe za opravdanjem, niti tražimo ničiju zaštitu. Bosna i Hercegovina je opstajala jer su je branili oni koji su je nosili u srcu, i tako će biti uvijek. Povijest nas uči da smo najjači kada surađujemo, a iako su se događale teške i mračne faze, važno je istaknuti da mir i pomirenje nisu samo političke, već i ljudske odluke.

Bošnjaci u Hrvatskoj godinama poručuju da dijalog i saradnja nisu slabost, već snaga onih koji poznaju prošlost i vjeruju u budućnost. Zahvaljujem svim veleposlanicima i njihovim predstavnicima na prisutnosti, hvala vam što ste s nama večeras, jer upravo u ovakvim prilikama vidi se istinsko lice jednog društva.

Iftar je dio islamske vjere, ali i hrana našoj ljudskosti – izrazu naše sposobnosti da dijelimo, razumijemo i uvažavamo jedni druge.

Neka vam ovaj Ramazan donese mir i radost, i neka vrijednosti koje večeras slavimo budu vodič u svakom danu, bez obzira kojoj naciji, vjeri ili državi pripadali.