Kako osnažiti glas Bošnjaka u Hrvatskoj i riješiti probleme koji muče cijelu zajednicu? Povodom sjednice Koordinacije županijskih vijeća Bošnjačke nacionalne manjine, održane 15. februara 2025. u Zagrebu, razgovarali smo za “Novi glas” s Adisom Keranovićem, predsjednikom Koordinacije i Bošnjačke nacionalne zajednice za Grad Zagreb i Zagrebačku županiju. Koji su izazovi, a koja rješenja? Keranović ističe – ustavna uloga vijeća je ključ, suradnja temelj, a cilj – prava, vidljivost i zapošljavanje Bošnjaka.

Adis Keranović, predsjednik Bošnjačke nacionalne zajednice za Grad Zagreb i Zagrebačku županiju, istaknuo je kao njen predsjednik značaj Koordinacije županijskih vijeća i predstavnika kao ključne komponente djelovanja Bošnjaka u Republici Hrvatskoj. Naglasio je da ova tijela imaju ustavnu ulogu, objedinjavanjem svih županijskih i općinskih vijeća izabranih na manjinskim izborima, čime se osigurava njihova važnost i težina.

“Koordinacija županijskih vijeća i predstavnika vrlo je važna komponenta djelovanja Bošnjaka u Republici Hrvatskoj. Ona objedinjuje sva županijska i općinska vijeća izabrana na manjinskim izborima, što im daje posebnu težinu zbog njihove ustavne uloge,” izjavio je Keranović koji je i član Predsjedništva Nacionalne koordinacije Bošnjaka u Republici Hrvatskoj – “Bošnjaci zajedno”.

Keranović je izrazio čast što predvodi takvo tijelo, koordinirajući rad, programe i projekte svih županijskih vijeća na razini cijele Hrvatske. Trenutno, koordinacija broji 14 članova, pokrivajući područje od sjevera do juga, od istoka do zapada zemlje. Posebno je istaknuo važnost suradnje sa svim predstavnicima i članovima koordinacije, kao i s ljudima na terenu.

“Velika mi je čast biti predstavnik ovog tijela i koordinirati rad i projekte svih županijskih vijeća na razini Republike Hrvatske. Trenutno nas je 14 u koordinaciji, doslovno od sjevera do juga, od istoka do zapada Hrvatske,” dodao je.

Govoreći o izazovima s kojima se suočava bošnjačka nacionalna manjina u Hrvatskoj, Keranović je naveo pitanja položaja, zastupljenosti i prava prema Ustavnom zakonu, s posebnim naglaskom na zapošljavanje u jedinicama lokalne uprave i samouprave. Također, istaknuo je da su ovi problemi zajednički svim građanima Hrvatske, ali posebno pogađaju manjinske zajednice.

“Problemi s kojima se susrećemo tiču se položaja, zastupljenosti i prava prema Ustavnom zakonu, posebno u pogledu zapošljavanja u jedinicama lokalne uprave i samouprave,” zaključio je Keranović.

Osim što je bošnjački manjinski aktivist, Adis Keranović je specijalist hitne medicine i magistar menadžmenta u zdravstvu. Trenutno radi u Kliničkom bolničkom centru Zagreb, na Objedinjenom hitnom bolničkom prijamu.

Svoju profesionalnu karijeru započeo je kao liječnik u Zavodu za hitnu medicinu Varaždinske županije, a kasnije je radio i u Zavodu za hitnu medicinu Dubrovačko-neretvanske županije. Također, osim rada u Kliničkom bolničkom centru Zagreb, radi i kao liječnik u helikopterskoj hitnoj medicinskoj službi u Zagrebu. Svoje obrazovanje stekao je na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, a dodatno se usavršavao na Univerzitetu u Bernu u Švicarskoj i Univerzitetu Yale u Sjedinjenim Američkim Državama, gdje je pohađao programe specijalizacije iz hitne medicine.

Keranović je aktivan i u edukaciji, djelujući kao instruktor naprednih mjera održavanja života (ALS) i traume (ETC) Europskog društva za reanimatologiju, te kao nacionalni instruktor iz područja bolničke i izvanbolničke hitne medicine, kao i zbrinjavanja masovnih nesreća.

Njegov angažman u manjinskoj zajedinici Bošnjaka započeo je još tijekom studentskih dana, a kroz godine je obnašao različite funkcije, uključujući i potpredsjednika Bošnjačke nacionalne zajednice Hrvatske.