Ramazan, mjesec posta, ibadeta, milosti i oprosta, pred nama je. Kao što domaćin priprema kuću za dolazak dragog gosta, tako i vjernici pripremaju svoja srca i duše za susret s Najdražim musafirom. Ali kako se istinski pripremiti za mjesec u kojem se otvaraju vrata Dženneta, a zatvaraju vrata Džehennema?
Prvi korak u pripremi za ramazan, koje se preporuča, jeste unutrašnje čišćenje – pokajanje i iskrena odluka da se ne vratimo lošim djelima. Enes ibn Malik prenosi da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., dovio: “Allahu naš, daj nam bereketa u redžebu i šabanu, i daj da dočekamo ramazan”.
U ovom periodu vjernici preispituju svoje postupke i pripremaju se za intenzivniji ibadet. Post nije samo uzdržavanje od hrane i pića, već trening za srce i karakter. U ramazanu se obnavlja osjećaj bogobojaznosti i moralne discipline.
PRAKTIČNE PRIPREME I PLANIRANJE DNEVNIH AKTIVNOSTI
Islamski učenjaci savjetuju da se ramazan ne dočeka nespremno, već s jasnim planom kako ga provesti u ibadetu, pokornosti i dobrim djelima. Važno je unaprijed napraviti dnevni raspored: od ustajanja na sehur, do vremena provedenog u učenju Kur’ana, namazima, sadaki i porodičnim iftarima.
Džamije i mesdžidi se uoči ramazana temeljito čiste i uređuju, kako bi vjernici mogli u ljepšem ambijentu provesti ramazanske dane.
U ramazanu se smanjuje utjecaj šejtana, a srca postaju otvorenija za ibadet. Međutim, pravi test dolazi nakon ramazana – hoće li se vjernik vratiti starim navikama ili će održati stečene vrline? Islam nije samo ramazanski mjesec, već način života koji se praktikuje svakog dana.
Ramazan je prilika da kroz post, ibadet i solidarnost gradimo bolju verziju sebe i doprinesemo zajednici u kojoj živimo.
Priprema za ramazan treba početi na vrijeme, kako bi se ovaj blagoslovljeni mjesec iskoristio u potpunosti za duhovni napredak i približavanje Allahu, evo nekoliko preporuka:
Dova za doček ramazana – Preporučuje se moliti Allaha da omogući doček ramazana u zdravlju i jakom imanu. Poslanik Muhammed, s.a.v.s., učio je dovu: “Allahu naš, daj nam bereketa u redžebu i ša'banu, i daj da dočekamo ramazan.”
Radost zbog dolaska ramazana – Vjernici bi trebali osjećati radost zbog dolaska ovog blagoslovljenog mjeseca, svjesni da se u njemu otvaraju vrata Dženneta i zatvaraju vrata Džehennema.
Planiranje ibadeta – Unaprijed isplanirati vrijeme za učenje Kur'ana, obavljanje dodatnih namaza, zikr, dove, davanje sadake i čitanje islamske literature.
Iskrena namjera – Donijeti čvrstu odluku da se ramazan provede u pokornosti Allahu, izbjegavajući pretjeranu posvećenost materijalnim pripremama na uštrb duhovnih.
Pokajanje – Dočekati ramazan s iskrenim pokajanjem za prethodne grijehe i čvrstom odlukom da se ne vraćamo na njih.
Obnavljanje znanja o ramazanskim propisima – Podsjetiti se na propise posta i ibadeta kako bi se ramazan proveo ispravno.
Pozivanje drugih na dobro – Podsticati porodicu, prijatelje i zajednicu na prakticiranje vjere tokom ramazana.
Početak nove stranice – Iskoristiti ramazan za novi početak u životu, kroz tevbu, slijeđenje sunneta, dobročinstvo prema roditeljima i jačanje veza s ostatkom muslimanske zajednice.
Druženje i zajednički iftari – Organizirati zajedničke iftare i sijela kako bi se ojačale veze među vjernicima.
Dnevni plan aktivnosti – Kreirati dnevni raspored koji uključuje sve navedene aktivnosti, od sehura do odlaska na počinak, kako bi se ramazan iskoristio na najbolji mogući način.