Saborski zastupnik Armin Hodžić susreo se s predstavnicima makedonske zajednice u Rijeci. Poseban naglasak stavljen je na suradnju između manjinskih zajednica, a jedna od sudionica ovog susreta bila je predsjednica Makedonskog kulturnog društva “Ilinden” Ivona Dunoski Mitev. U razgovoru za portal Novi Glas, osvrnula se na dugogodišnji rad društva, otvorenost prema drugim zajednicama i važnost ovakvih susreta.

Makedonsko kulturno društvo “Ilinden” iz Rijeke jedno je od najaktivnijih društava makedonske nacionalne manjine u Hrvatskoj. Osnovano je s ciljem očuvanja jezika, kulture i tradicije, a kroz desetljeća djelovanja postalo je središte makedonskog kulturnog života u Primorsko-goranskoj županiji.

Kroz folklornu i pjevačku sekciju, MKD “Ilinden” ne samo da njeguje tradicionalne makedonske pjesme i plesove, već ih predstavlja široj javnosti na brojnim manifestacijama u Hrvatskoj i inozemstvu. Njihovi nastupi na smotrama folklora, kulturnim događanjima i etno festivalima pokazatelj su bogate baštine koju Makedonci sa sobom nose i ponosno predstavljaju.

Posebna pažnja posvećena je edukaciji mlađih generacija, kako bi se osigurala kontinuitet i budućnost makedonske kulturne baštine. Osim folklornih aktivnosti, društvo organizira i jezične radionice, književne večeri i humanitarne koncerte, čime pokazuje da je integrirani dio riječke i hrvatske kulturne scene.

Važno je biti otvoren i surađivati s drugima

Predsjednica MKD “Ilinden” Ivona Dunoski Mitev izrazila je zadovoljstvo posjetom saborskog zastupnika Armina Hodžića i naglasila kako makedonska zajednica u Rijeci već godinama ima stabilnu organizaciju i uspješnu suradnju s drugim nacionalnim manjinama.

“Velika nam je čast i zadovoljstvo što je gospodin Hodžić bio ovdje i ukazao nam priliku da iznesemo eventualne probleme i izazove s kojima se suočavamo. No, na sreću, makedonska nacionalna manjina u Rijeci djeluje dugi niz godina i zapravo nemamo većih problema za rješavanje”, istaknula je.

Kako kaže, i ranije su imali priliku surađivati s Hodžićem, a ovakvi susreti su važni jer osnažuju veze i omogućuju bolju komunikaciju.

“Gospodin Hodžić je i prije Nove godine bio kod nas i od samog početka imamo dobru suradnju. Nadam se da će tako biti i dalje. Upravo smo malo prije komentirali kako je potpuno drugačije kada se netko vidi uživo i razgovara, nego kada komuniciramo preko maila i telefona. Osjeti se ta ljudska bliskost i energija,” kazala je Dunoski Mitev.

Osim s vijećem makedonske nacionalne manjine i društvom “Ilinden”, u susretu je sudjelovala i Makedonska pravoslavna crkvena općina, čime je potvrđeno jedinstvo makedonske zajednice u Rijeci.

“Ugostili smo vas svi zajedno – i naša Makedonska pravoslavna crkvena općina, i vijeće, i predstavnici društva ‘Ilinden’. I to ćemo činiti uvijek, kad god bude potrebno ili kad bude prilika za lijepo druženje,” poručila je.

Makedonska zajednica u Rijeci odavno njeguje suradnju s drugim nacionalnim manjinama, a MKD “Ilinden” često je domaćin događaja koji okupljaju pripadnike različitih naroda.

Kao što smo i ranije naglašavali na portalu Novi glas upravo ovakvi susreti pokazuju kako se manjinske zajednice mogu međusobno podržavati, razmjenjivati iskustva i zajednički raditi na očuvanju identiteta. Bošnjaci i Makedonci u Hrvatskoj dijele slične izazove, od očuvanja jezika i kulture do pitanja zastupljenosti u javnom životu, pa je svaki korak prema jačanju suradnje vrijedan pažnje.