U subotu je u Splitu upriličen zajednički džematski iftar koji je okupio veliki broj vjernika i gostiju iz društvenog i vjerskog života grada. Ramazansko okupljanje organizirale su Vijeće bošnjačke nacionalne manjine Splitsko-dalmatinske županije, Vijeće bošnjačke nacionalne manjine Grada Splita, Udruga Bošnjaka branitelja Domovinskog rata Hrvatske – ogranak Split te splitsko kulturno društvo “Preporod”, a zajedno s Medžlisom Islamske zajednice Split. Iftar je održan u ramazanskom duhu zajedništva, a među prisutnima su bili visoki predstavnici gradskih i županijskih vlasti te bošnjački saborski zastupnik Armin Hodžić, što je tamošnjim Bošnjacima muslimanima od ogromne važnosti s obzirom na atmosferu koja je često opterećena teškim predrasudama prema Islamskoj zajednici
Iftaru su prisustvovali saborski zastupnik Armin Hodžić sa svojim saradnicima, gradonačelnik Splita Ivica Puljak, pročelnica za društvene djelatnosti Grada Splita Nađa Mladinić, viša savjetnica Grada Splita Jelena Kovačić, kao i županijski pročelnik Damir Gabrić. Svojim dolaskom podržali su događaj i pokazali institucionalno uvažavanje spram bošnjačke zajednice u Splitu.
Posebni gost je bio prof. Zuhdija Handanović, direktor cazinske medrese. Profesor Handanović doputovao je u Split tim povodom i najavljeno je da će dan kasnije održati prigodno predavanje za članove džemata i širu zajednicu.
Program je započeo obraćanjem glavnog imama Medžlisa IZ Split Vahida ef. Hadžića, koji je prisutne podsjetio na značenje ramazanskog posta i zajedničkog iftara. U svom govoru istaknuo je da post nije samo suzdržavanje od hrane i pića, već duhovna vježba koja jača strpljenje, bogobojaznost i suosjećanje prema onima koji oskudijevaju. Naglasio je i da zajednički iftari poput ovog učvršćuju bratske veze među ljudima – porodicama, prijateljima i komšijama – te produbljuju osjećaj zajedništva i solidarnosti u zajednici.
“Ramazan nas uči disciplini i milosti, a iftar je trenutak kada zajedno dijelimo radost, zahvalnost i međusobno poštovanje”, poručio je Vahid ef. Hadžić, zahvalivši svima na dolasku.
Gradonačelnik Ivica Puljak do sada je upućivao čestitke povodom mjeseca ramazana svim muslimanskim sugrađanima te naglašavao da Split kao sredina poštuje vjersku raznolikost. Ovakvo prisustvo najviših predstavnika grada i županije, primijetili su organizatori, predstavlja značajno institucionalno priznanje bošnjačkoj zajednici i njihovim aktivnostima. Time se dodatno ojačava povjerenje između lokalne vlasti i bošnjačkih organizacija – što je od posebnog značaja u specifičnom kontekstu Splita, a mnogi su primijetili i da je pojava Armina Hodžića kao bošnjačkog zastupnika ojačala zajednicu te se u Splitu nadaju novom poglavlju u odnosima.
Naime, Bošnjaci muslimani u Splitu su godinama izloženi ksenofobiji i predrasudama. Ovakve situacije su u kontinuitetu stavljale Vahida ef. Hadžića u nezavidnu i tešku poziciju.
Splitska islamska zajednica broji oko 800 članova. Njihov medžlis se nalazi u Dominisovoj ulici. Tu je nekoć bio i molitveni prostor, ali zbog skučenosti se preselio u Cosmijevu, gdje je zakupio kvadrate u gradskom vlasništvu. Kao zajednica, muslimani organizirano postoje u Splitu od 20. 11. 1983. godine, kad je Odlukom tadašnjeg Starješinstva IZ BiH, Hrvatske i Slovenije, a nakon obavljenih priprema, utemeljena Islamska zajednica u Splitu.
Temeljem Ugovora koji su potpisali Islamska zajednica u Hrvatskoj i Vlada Republike Hrvatske, Islamska zajednica ostvaruje mnoga bitna prava. Između ostalog, ističemo dobro organiziran vjeronauk u Zajednici i osnovnim školama, koji pohađa preko 120 učenika.
Prema popisu iz 2011. godine, u Splitu ima 959 a u Splitsko-dalmatinskoj županiji 2282 muslimana.