Povodom predramazanske akcije čišćenja džamije i avlije razgovarali smo s Nerminom ef. Botonjićem, predsjednikom Izvršnog odbora Medžlisa Islamske zajednice Zagreb i pomoćnikom predsjednika Mešihata Islamske zajednice u Hrvatskoj za upravljanje procesima. Naime, u duhu predstojećeg mubarek mjeseca Ramazana, kada se tradicija i zajedništvo stapaju u posebnu atmosferu duhovne obnove, zagrebački muslimani drže do tradicije čišćenja džamije i džamijske avlije.

“Danas ovdje imamo jednu lijepu akciju koja je u svrhu priprema za dolazeći mubarek mjesec Ramazan. Naše džematlije uvijek su se rado odazivale na sve akcije koje su u interesu naše zajednice i koje potpomažu rad naše zajednice. Ove godine su tu još iz Medžlisa Islamske zajednice Zagreb, Vijeće žena, naravno i Omladinski krug muslimana i Islamska gimnazija dr. Ahmed Smajlović, tako da je to zaista jedna šira skupina ljudi i mladih, koji su se aktivirali i odlučili uključiti u ovu akciju, na čemu smo svima zaista jako zahvalni”, izjavio je ef. Botonjić za “Novi glas”.

Nermin ef. Botonjić je nedavno imenovan za pomoćnika predsjednika Mešihata u Hrvatskoj za upravljanje procesima. Njegov put, od rodne Pule do aktivnog sudionika društvenih zbivanja i institucionalnog organiziranja Islamske zajednice, karakteriziraju umjerenost, posvećenost i praktičan pristup, a posebno raduje što daje naglasak na suradnju i dijalog među generacijama.

Nermin ef. Botonjić u svojim je nastupima u hrvatskoj javnosti isticao značaj odmjerenog i promišljenog pristupa u vođenju zajednice. Njegove poruke usmjerene prema stvaranju okruženja u kojem se mladi i stariji međusobno podržavaju, odražavaju viziju zajednice koja se temelji na razumijevanju, toleranciji i konstruktivnom angažmanu. Štaviše, njegov stav prema ekstremizmima potvrđuje da je izgradnja zajedništva i inkluzivnosti ključna za održavanje harmoničnih odnosa unutar Islamske zajednice.

VIŠE NA: Tradicija Zagrebačke džamije: Čišćenje džamije i džamijske avlije prije ramazana

Ova akcija čišćenja, koja se svake godine ponavlja, simbolizira više od same fizičke pripreme prostora za duhovni mjesec. Radi se o očuvanju tradicije koja okuplja različite skupine – od starijih članova zajednice do najmlađih koji svojim entuzijazmom unose svježinu i inovativnost. Uključivanje Omladinskog kluba muslimana, učenika Islamske gimnazije dr. Ahmeda Smajlovića i članica Vijeća žena, pokazuje da zajedništvo nije samo riječ, već konkretan doprinos boljoj i povezanijoj zajednici.

Ovom predramazanskom akcijom, kao i kroz sve slične inicijative, jasno je vidljivo da zajedništvo nije samo ideal – ono je stvarnost koju stvaramo zajedničkim naporima i otvorenim dijalogom. Mladi, zajedno sa starijima, nastavljaju tradiciju koja čuva vrijednosti zajedništva i mira, pripremajući teren za duhovnu obnovu koja dolazi s Ramazanom.