Đemal Saračević, predsjednik Vijeća bošnjačke nacionalne manjine Grada Poreča, dugogodišnji je aktivist posvećen očuvanju bošnjačkog identiteta, kulture i zajedništva. Kroz godine rada, predvodio je inicijative za organiziranje Bošnjaka u Istri, a u razgovoru za “Novi glas” ističe važnost kulturne autonomije i političke stabilnosti. Njegova borba za bolje uvjete života Bošnjaka, od adekvatnog prostora za rad do jačanja institucionalne podrške, govori o upornosti da Bošnjaci Poreča budu prepoznati, povezani i snažni u očuvanju svog naslijeđa. Saračević ističe da je u kratkom vremenu saborski zastupnik Armin Hodžić ostvario konkretne rezultate, koji prema njegovom mišljenju nadmašuju učinke prethodnih zastupnika zajedno. Smatra da je Hodžićev angažman vidljiv i značajan, posebno u rješavanju pitanja važnih za Bošnjake u Hrvatskoj.
Đemal Saračević, dugogodišnji bošnjački aktivist u Poreču i predsjednik Vijeća bošnjačke nacionalne manjine Grada Poreča, je podsjetio da je ova zajednica bila među prvim inicijatorima bošnjačkih organizacija u Istri, a njihov rad prepoznat je još ranije.
“Već dugo godina aktivnost Bošnjaka na Poreštini bila je prepoznata. Mnoge su inicijative dolazile iz Poreča, ne bih sada imenovao, ali jedan naš prezimenjak krenuo je upravo odavde. Nažalost, neslavno je završio, što nas je rastužilo. Nakon toga ostao je jedan vakuum, ali mi smo nastavili dalje – organizirati se, obilježavati nama značajne datume, poput Dana nezavisnosti i Dana državnosti Bosne i Hercegovine, ali i Bajrama”, rekao je Saračević za naš portal tokom turneje saborskog zastupnika Armina Hodžića po Istri koja je donijela je niz važnih susreta s predstavnicima bošnjačke zajednice. Nakon Pule, Rovinja, Buzeta i Umaga, posjetio je i Poreč.
Saračević naglašava da se unatoč svim izazovima Bošnjaci Poreča nisu povukli, već su kroz udruge i vijeća nastavili njegovati svoju kulturu i identitet. Posebno ističe važnost suradnje unutar bošnjačke zajednice u Istri, koja se temelji na koordinaciji udruga i manjinskih vijeća.
“Velika stvar je što je u Istri ostala dobra suradnja među bošnjačkim organizacijama. Prije svega, vijeća su proizašla iz udruga”, pojašnjava.
NEDOSTATAK PROSTORA I INICIJATIVE
Unatoč kontinuitetu organiziranja, Bošnjaci Poreča suočavaju se s nedostatkom adekvatnog prostora za rad. Saračević podsjeća da su prije desetak godina dobili prostor u jednoj stambenoj zgradi, ali da taj prostor nije odgovarao njihovim potrebama.
“Imali smo prostor prije deset godina, bio je jako fin po kvadraturi, ali nije bio adekvatan za pokretanje aktivnosti. A mi smo imali jasnu ideju – formirati kulturno-umjetničko društvo koje ne bi bilo samo folklorno, već bi okupljalo djecu, omladinu, muzičare. Jer muzičar nikada ne ide u penziju, on je uvijek muzičar”, ističe Saračević.
Poreč i Poreština su, kako dodaje, dom mnogim bošnjačkim muzičarima i umjetnicima, ali nedostatak infrastrukture i podrške koči daljnji razvoj kulturnih inicijativa.
POLITIČKA STABILNOST I OČUVANJE BOŠNJAČKOG IDENTITETA
Posebno emotivan trenutak za Saračevića bio je politički dogovor unutar bošnjačke zajednice pred parlamentarne izbore, koji su osigurali snažniju podršku Arminu Hodžiću.
“Posebno mi je bilo drago kada smo u Buzetu dobili vijest da su se Armin i Bermin dogovorili. Znamo kako su se prije glasovi rasipali – po osam, deset, dvanaest lista u našoj 12. izbornoj jedinici. Nažalost, često bi drugi kandidati uzeli mandate, a Bošnjaci bi ostali bez zastupnika. Ovog puta to nije bio slučaj”, istaknuo je.
Saračević je, s dugogodišnjim iskustvom, izrazio zadovoljstvo što je bošnjačka zajednica u Hrvatskoj konačno dobila zastupnika koji aktivno radi na njihovim pitanjima.
“Neću govoriti koliko je Hodžić napravio u ovih šest mjeseci, ali mogu reći da je njegov rad značajniji nego sve što su prethodna dva zastupnika uspjela napraviti zajedno,” dodao je.
Jedno od ključnih pitanja koje Bošnjake muči jest i nedovoljna nacionalna afirmacija u popisu stanovništva, gdje se mnogi ne izjašnjavaju kao Bošnjaci.
“Decidirano tvrdim da nas je na papiru jedna trećina od stvarnog broja. Mnogi se izjašnjavaju drugačije, iz različitih razloga, ali nadamo se da će se ta politika popraviti. Na tome moramo raditi, i naši zastupnici to moraju poticati,” zaključio je Saračević.
Bošnjaci Poreča ostaju aktivni i organizirani, ali im je potrebna veća institucionalna podrška, prvenstveno u osiguravanju prostora za kulturne i društvene aktivnosti. Njihova borba za očuvanje identiteta i prava neće prestati, a politička stabilnost i podrška pokazuju se kao ključni faktori u tom procesu.