Hrvatski političari i diplomate u razgovoru za „Jutarnji list“ izrazili su zabrinutost zbog eskalacije krize u Bosni i Hercegovini, kritizirajući ne samo Milorada Dodika, već i ulogu Beograda u destabilizaciji države. Europarlamentarac Tonino Picula upozorava da BiH „nije država, nego proces“ i da trenutna kriza može biti presudna za njen opstanak. Davor Ivo Stier naglašava potrebu za smanjenjem tenzija, ali i jačim pritiskom na Srbiju da prestane podržavati Dodikovu politiku. Bivši ministar Mato Granić ističe da Hrvatska podržava Dayton, teritorijalni integritet BiH i rad međunarodnih institucija, dok svi suglasno zaključuju da je jedina realna perspektiva BiH ulazak u Europsku uniju.
– Nadam se da će Europska unija pokušati preskočiti svoju sjenu, jer ne može biti istodobno oštra prema diktatorima na istoku, čitaj Putinu, koji je napravio invaziju na suverenu susjednu zemlju, a istodobno biti tolerantna prema destruktivnim političarima na jugoistoku, čitaj Dodiku, pa i Vučiću – kaže Tonino Picula, zastupnik u Europskom parlamentu (EP) i stalni izvjestitelj EP-a za Srbiju, a u prethodnim mandatima voditelj Radne skupine za Zapadni Balkan referirajući se na odluku vlasti u Republici Srpskoj da nastave kršiti Daytonski sporazum i izmjenom svoga Ustava pregaziti ustavne okvire na kojima počiva Bosna i Hercegovina.
– U 30 godina od Daytona, od stupanja na snagu tog pariškog mirovnog ugovora, BiH je išla iz jedne krize u drugu. Moja omiljena definicija BiH je da ona nije država nego proces. Ovo sigurno nije prva kriza u BiH, ali pitanje je hoće li biti posljednja – pita se Picula uz konstataciju kako je u susjednoj zemlji na djelu krizno stanje koje ima formu države. Napominje da takvo stanje ne može vječno trajati, a da je ova kriza možda i najozbiljnija od postanka ovakve BiH jer “ne može biti suživota između njihove države BiH i ovako ozbiljnog projekta njenog razbijanja”.
– Ušli smo u 2025. godinu, u onu godinu koju je Slobodan Milošević jednom prilikom okrstio godinom raspleta. Ovo je situacija u kojoj se stvari moraju rasplesti. Svi koji pozivaju na smirivanje su u pravu. Međutim, kapaciteti za političko rješenje i tetošenje Dodika su se iskompromitirali – kaže Picula, dodajući kako bez obzira na nekakve uvjetne sankcije i obustavu financiranja nekih projekata, Dodikova politika nije prestala, nego je dobila na zamahu.
UTJECAJ BEOGRADA
– Sad je pitanje, hoće li BiH uspjeti dokazati snagu svojih institucija, pravosuđa, policije, ili neće? Ako ne uspije, onda znamo da će destrukcija ići dalje, dok se ne dogodi nešto što nitko ne želi – smatra Picula.
HDZ-ov zastupnik u Europskom parlamentu Davor Ivo Stier smatra kako treba djelovati u dva pravca – na smirivanje tenzija i poticanje dijaloga unutar BiH, ali i prema Beogradu u smislu zaustavljanja negativnog utjecaja na BiH.
– Dodik je, čini se, krivo procijenio da će dobiti potporu SAD za njegov separatizam. Dogodilo se upravo suprotno. Bez obzira na neslaganja po drugim pitanjima, EU i SAD koordinirano djeluju u očuvanju mira i sigurnosti na jugoistoku Europe – kaže Stier i nastavlja kako treba osuditi Dodikovo podrivanje ustavnog poretka i dati potporu pravosudnim institucijama BiH koje se time sada bave.
Istovremeno je potrebno potaknuti politički dijalog unutar BiH, kako bi se smanjivale tenzije te počelo rješavati prioritetna pitanja koje je EU rezimirala u 14 točaka, uključujući promjenu izbornog zakona. Isto tako je važno djelovati prema Beogradu, da prestane djelovati destabilizirajuće. Jer Dodik ništa ne može bez potpore Beograda – zaključuje HDZ-ov europarlamentarac.
Bivši ministar vanjskih poslova, sada savjetnik premijera Mato Granić odgovorio je na pitanje kako se Hrvatska treba postaviti u ovoj situaciji.
– Hrvatska se ponaša najbolje moguće, podržava najčvršće Daytonski sporazum, teritorijalni integritet i suverenitet Bosne i Hercegovine, europski put BiH, podržava funkcioniranje institucija BiH te visokog predstavnika. Hrvatska podržava rad NATO-a i EUFOR-a u BiH i predlaže da se dogovorom svih legitimnih predstavnika BiH rješavaju problemi. Uostalom, o tome je više puta zadnjih dana govorio premijer Andrej Plenković – kazao je Granić.
EU KAO JEDINA PERSPEKTIVA
Na pitanje kakav scenarij slijedi s Dodikom koji de facto odcjepljuje Republiku Srpsku, Granić podsjeća da je više puta kazao da je separatizam, ali i unitarizam opasan za BiH.
– U ovom trenutku Hrvatska podržava čvrsto djelovanje institucija BiH – zaključuje Granić.
SDP-ov europarlamentarac Picula smatra da je jedina perspektiva BiH bila i ostala Europska unija, “kako god ona izgledala magleno i daleko”, a ne neki srpski svijet “koji se tali s figom u džepu”.
Prokomentirao je opoziciju u Republici Srpskoj koja sada, kazao je, pokazuje neku vrstu političke živosti i optužuje Dodika da gura njih sve skupa u opasnost i propast.
– Međutim, svi oni inzistiraju na ekskluzivnosti Republike Srpske i izvan onoga što Daytonski/Pariški sporazum nudi i bilo je naivno od njih očekivati da će Dodik koji je razbijač, iako je on i oportunist, njegovati demokraciju u Republici Srpskoj. No on je sad uspio galvanizirati oporbu, koja očito ne želi plaćati njegove račune – navodi Picula.
Kao bitan faktor Picula navodi Ured visokog predstavnika jer, kaže, bez obzira na sve kritike jedini mišić koji međunarodna zajednica ovoga trenutka ima u BiH nisu domaće institucije, nego Ured visokog predstavnika koji ima sve političke ingerencije, odnosno banske ovlasti. Kaže da je tu Althea, misija EUFOR Altea, “koja ima i vojne resurse, kapacitete i mandat da se brine o opstanku države u slučaju bilo kakvog ozbiljnog poremećaja iznutra.
Fotografije: HINA