Saborski zastupnik Armin Hodžić posjetio je Muftijstvo banjalučko, obišao Ferhadiju i Arnaudiju, te prisustvovao iftaru Ćamila Durakovića. Posjeta je protekla u znaku zajedništva, zagovora za očuvanjem identiteta i jačanja kulturne saradnje Bošnjaka.
U zadnjoj trećini mubarek mjeseca Ramazana, bošnjački saborski zastupnik Armin Hodžić posjetio je Banju Luku – grad u kojemu su Bošnjaci kroz historiju, baš poput ljepotice Ferhadije, prvo zasjali u svojoj monumentalnosti, zatim srušeni i sravljeni sa zemljom, a potom obnovljeni da bi ustali iz pepela.
Uz gostoprimstvo Muftijstva banjalučkog i u prisustvu domaćina, muftije dr. Ismaila ef. Smajlovića, Armin Hodžić je predstavio rad Nacionalne koordinacije “Bošnjaci zajedno”, naglašavajući misiju kulturnog, institucionalnog i identitetskog očuvanja bošnjačke manjine u Hrvatskoj. U razgovoru s muftijom otvorena je bliža saradnja, posebno u domenu kulture i medija – putem Bošnjačkog medijskog centra Nacionalne koordinacije Bošnjaka u Republici Hrvatskoj.
U društvu Admira ef. Blitovića, Hodžić je obišao Ferhadiju i Arnaudiju – dvije džamije čiji je povratak na lice Banje Luke metafora povratka duha, identiteta i dostojanstva. Upravo uz Ferhadiju, sagrađenu 1579. kao zadužbinu Ferhad-paše Sokolovića, Banja Luka se urbanizirala, postala sjedište Bosanskog ejaleta, a islam je ovdje pustio svoje najdublje kulturne i duhovne korijene.
Zanimljivo je da je prvi poznati muftija Banje Luke bio Muslihuddin Kninjanin, alim porijeklom iz Knina. U doba Ferhad-pašinog preporoda grada, Muslihuddin je ostavio dubok trag kao začetnik školstva, svjedočeći povezanosti dvaju prostora – dalmatinskog i bosanskog – koja traje stoljećima.
U večernjim satima, Hodžić i muftija Smajlović pridružili su se iftaru kojeg je u hotelu Bosna organizirao potpredsjednik Republike Srpske Ćamil Duraković. Među prisutnima su bili ministar Sevlid Hurtić, vjerski autoriteti i predstavnici bošnjačkog javnog života.
Dova, zajednički akšam-namaz i riječi Ćamila Durakovića o važnosti zajedništva bili su podsjetnik da su Bošnjaci i dalje tu – i da ne pristaju na zaborav.
U središtu Banje Luke, gdje je 1993. godine porušeno svih 16 džamija, a Ferhadija i Arnaudija dignute u zrak, Bošnjaci ne zaboravljaju na svoje dostojanstvo, svjedočeći otpornost bez obzira na izazove.