Hrvatska poduzeća pokazuju sve veći interes za poslovanje u Srednjoj Aziji, što potvrđuje i rekordan odaziv na predstojeću gospodarsku delegaciju u Kazahstan i Turkmenistan, koju organiziraju Ministarstvo vanjskih i europskih poslova te Hrvatska gospodarska komora. Očekuje se da će u travnju u ove dvije zemlje otputovati predstavnici 30-ak hrvatskih tvrtki, piše “Poslovni dnevnik”, čime se potvrđuje rastući interes za širenje poslovnih odnosa s ovim resursima bogatim regijama.
Kazahstan je posebno atraktivan zbog svojih ogromnih rezervi urana, nafte i plina, a u proteklih šest godina privukao je čak 130 milijardi dolara izravnih stranih ulaganja. Prošle godine je vanjskotrgovinska razmjena Hrvatske i Kazahstana dosegla 349 milijuna eura, pri čemu je izvoz iz Hrvatske premašio 50 milijuna eura, s dominantnim udjelom farmaceutskih proizvoda. Uvoz, koji se pretežno odnosi na naftu i cink, dosegnuo je 299 milijuna eura.
Jedna od vodećih hrvatskih kompanija na kazahstanskom tržištu je Jadran Galenski Laboratorij (JGL), koji je tamo prisutan od 2006. godine. Prema riječima Alenke Jajac-Knez, direktorice Tržišnih operacija u JGL-u, Kazahstan je jedno od najvažnijih izvoznih tržišta tvrtke, gdje ostvaruje prihod gotovo jednak onom na domaćem tržištu. S portfeljem od 16 brendova, uključujući Aqua Maris, Aknekutan i Vizol S, JGL je postao lider u svom segmentu i zauzima 15. mjesto na ukupnom farmaceutskom maloprodajnom tržištu Kazahstana.
Inače, JGL je vodeća farmaceutska kompanija u domaćem vlasništvu, a njeni nerevidirani konsolidirani poslovni rezultati za 2024. godinu su dosegnili 254 milijuna eura. Poslovni prihodi JGL Grupe porasli su za 20 posto u odnosu na isto razdoblje prethodne godine, dok je dobit prije oporezivanja (EBT) ostvarila skok od 32 posto, dosegnuvši 28,4 milijuna eura.
U delegaciji koju će predvoditi ministar Gordan Grlić-Radman sudjelovat će i predstavnici Janafa, koji je prošle godine potpisao Memorandum o razumijevanju s kazahstanskom nacionalnom naftnom kompanijom KazMunayGas. No, iako formalni okvir suradnje postoji, konkretne aktivnosti u području transporta i skladištenja nafte tek se očekuju. Također, u posjetu će sudjelovati i predstavnici Ine, kao i tvrtke iz sektora poljoprivrede, prehrambene industrije, IT-a, inženjeringa, logistike, drvne industrije te potencijalno obrambene industrije.
Kazahstan, s 20 milijuna stanovnika, predstavlja jedno od najbrže rastućih tržišta u regiji, a hrvatske tvrtke u njemu vide velike prilike za širenje poslovanja. Turkmenistan zasad nije tako razvijeno tržište, ali postoji interes za istraživanje mogućnosti suradnje. Očekuje se da će ovaj posjet dodatno učvrstiti gospodarske veze Hrvatske sa Srednjom Azijom i omogućiti nova ulaganja.