Filozof i književnik Sead Alić nedavno se našao u središtu kontroverze nakon što je otkazana promocija njegove knjige Palestina I. (SADizam) u zagrebačkoj knjižnici Bogdan Ogrizović. Kako tvrdi, promocija je bila zakazana za kraj januara 2025., u suradnji s Inicijativom za mir u Palestini, no na kraju je otkazana pod, kako navodi, “velikim pritiscima”. “Odjednom sam se našao među prognanima, proskribiranima, gotovo pa ekskomuniciranima”, rekao je Sead Alić u intervjuu za Večernji list.
“Ključan je, čini se, bio dopis gospodina Krausa iz Židovske općine Zagreb, poslan na sve najvažnije adrese u Hrvatskoj.”
U intervjuu opisuje kako se promocija dogovarala dobronamjerno i bez svijesti o tome da zakazani termin pada na Međunarodni dan sjećanja na žrtve Holokausta:
“Ni ja, ni Inicijativa, ni knjižnica – nitko nije provjeravao što se obilježava toga dana niti kako bi se to moglo protumačiti.”
Nakon što je knjižnica najavila da “ne bi mogla dopustiti predstavljanje knjige”, i Inicijativa za mir u Palestini povukla je svoju podršku.
“Bio je to težak udarac. Jedan dan čestitaju na knjizi i hrabrosti, drugi dan se ograđuju”, rekao je Alić. “Pitam se zašto su pristali predstaviti knjigu ako im je nešto bilo problematično.”
Reakcija Židovske općine Zagreb, smatra Alić, primjer je šireg problema suzbijanja slobode govora u vezi s izraelsko-palestinskim sukobom.
“Nitko me nije pozvao na razgovor o njima očigledno interesantnoj knjizi. Samo dopis, umnožen i uredno poslan predsjednicima države, Vlade, Sabora i drugim važnim tijelima.”
Posebno spominje i Zorana Pusića, predsjednika Antifašističke lige, koji je u javnosti naveo da je upravo on sugerirao knjižnici da se predstavljanje ne održi.
“Pusić je jasno dao do znanja da je Izrael prešao sve granice u svom ‘etničkom čišćenju’ Palestinaca. Istodobno je knjigu koja to analizira shvatio kao problematičnu.”
Alić poziva na dijalog:
“Predstavljanje može biti u obliku dijaloga. U tom je smislu i Židovska općina Zagreb dobro došla.”
U svojoj knjizi, autor ne pokušava tek nabrojati zločine nad Palestincima, već želi, kako kaže, ući u “korijene zla”:
“Kao filozofa, zanimala me bestijalnost i mržnja izraelskih vojnika, korijeni cionističkog pokreta, kao i uloga SAD-a. Termin ‘SADizam’ upravo je pokušaj da se opiše američka potpora izraelskoj politici.”
Dodaje i da je knjiga kritična ne samo prema izraelskoj vlasti, već i prema globalnim strukturama moći koje, kako tvrdi, održavaju nepravdu:
“Ova knjiga upozorava da su užasi u Gazi i na Zapadnoj obali samo vrh sante nacicionističkog leda koji iz Izraela kreće prema svijetu.”
Kao odgovor na zabranu promocije u Zagrebu, Alić je knjigu već predstavio u Bužimu i Bosanskoj Krupi, a najavljuje promocije i u Tuzli te Sarajevu:
“Kad će se Hrvatska otvoriti, ne znam. Pretpostavljam da o sudbini promocija odlučuju politički odnosi unutar linije Hrvatska – Izrael – Europa – SAD.”
Reakcije kolega iz regije bile su, kako kaže, podržavajuće.
“Knjizi se, uglavnom, bez čitanja suprotstavljaju oni kojima se ne sviđa moje ime i prezime. To o knjizi ne govori ništa, ali o njima puno.”
Sead Alić najavljuje nastavak: knjiga Palestina II. već je u pripremi, a najavljuje i engleski prijevod odabranih tekstova. Kritike je spreman primiti, ali očekuje i dijalog:
“Volio bih da o knjizi govore i oni koji se s tezama knjige ne slažu.”