Manifestaciju organiziraju Udruga Bošnjaka branitelja Domovinskog rata Hrvatske i Sabor bošnjačkih asocijacija Hrvatske s članicama u Republici Hrvatskoj, u suradnji s Biciklističkim klubom Sabahudin Duzić Tetak iz Donjeg Vakufa
Iz Varaždina je jutros krenuo biciklistički maraton “Da se ne zaborave Vukovar i Srebrenica” koji okuplja dvadesetak sudionika iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine, a završit će u BiH uoči Međunarodnog dana sjećanja na genocid u Srebrenici, 11. jula.
Prije polaska kod Križa zahvalnosti na Trgu slobode položeni su vijenci i zapaljeni lampioni, a nakon toga biciklisti su krenuli prvo za Vukovar, nakon čega će nastaviti prema Srebrenici.
Manifestaciju organiziraju Udruga Bošnjaka branitelja Domovinskog rata Hrvatske i Sabor bošnjačkih asocijacija Hrvatske s članicama u Republici Hrvatskoj, u suradnji s Biciklističkim klubom Sabahudin Duzić Tetak iz Donjeg Vakufa u Bosni i Hercegovini.
Start maratona svake je godine iz druge regije Hrvatske.
Jedan od inicijatora i dugogodišnjih sudionika maratona Mirsad Kosovac istaknuo je da je riječ o nastavku višegodišnje tradicije povezivanja mjesta stradanja i sjećanja.
“Najviše simbolike bilo je kada smo prije četiri godine išli iz Vukovara za Srebrenicu kako bismo spojili dva grada koja su stradala od istog agresora i prenijeli poruku da se nikad ne zaboravi i ne ponovi ono što se dogodilo u Vukovaru i Srebrenici te drugim dijelovima Hrvatske i Bosne i Hercegovine”, rekao je Kosovac.
Ove godine je peto izdanje maratona kroz Hrvatsku, dodao je te naglasio da ga ni zahtjevne pripreme niti izazovni uvjeti na putu ne odvraćaju od sudjelovanja.
Predsjednik Biciklističkog kluba „Sabahudin Duzić Tetak“ iz Donjeg Vakufa Amir Čolak pojasnio je kako će sudionici ove godine prijeći oko 850 kilometara u šest etapa. Nakon dionice kroz Hrvatsku, maraton se nastavlja kroz Bosnu i Hercegovinu, gdje će se biciklistima pridružiti stotine sudionika iz više europskih zemalja i svijeta na putu prema Memorijalnom centru Potočari.
“Bez obzira na sve napore koji nas očekuju tijekom ovog puta, imamo jedinstveni cilj, a to je da 11. srpnja budemo na komemoraciji u Potočarima i da odamo pijetet žrtvama genocida. Imamo još jedan dodatni cilj, a to je da onima koji su preživjeli, članovima njihovih porodica, uputimo poruku kako nisu sami”, istaknuo je Čolak.
Podršku sudionicima dala je i zamjenica župana Varaždinske županije Silvija Zagorec te naglasila da Varaždinska županija kontinuirano podupire inicijative koje promiču kulturu sjećanja, mir i međusobno razumijevanje.
“Vukovar i Srebrenica simboli su patnje i bezumnog stradanja te ujedno gradovi koji predstavljanju snagu, hrabrost i otpornost”, kazala je.
IZVOR: Hina









