„Pod nebom vedre vjere – Islam i Europa u iskustvu Bosne“, multimedijalna izložba, Francuski paviljon, Zagreb, 4. – 15. 11. 2024.
Tekst i fotografije: Stipe Majić
Svečano je otvorena multimedijalna izložba „Pod nebom vedre vjere – Islam i Europa u iskustvu Bosne“ postavljena u Francuskom paviljonu Studentskog centra u Zagrebu, a na otvorenju su sudjelovali pokrovitelji Andrej Plenković, predsjednik Vlade Republike Hrvatske, i reisul-ulema IZ u BiH dr. Husein ef. Kavazović, zatim brojni hrvatski ministri te visoki vjerski i politički dužnosnici i osobe iz kulturnog života i diplomacije.
Organizatori izložbe su Islamska zajednica u Bosni i Hercegovini i Mešihat Islamske zajednice u Hrvatskoj, a sama izložba rezultat je naučno-istraživačkog partnerstva brojnih kulturnih, naučnih, arhivskih i drugih institucija u Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj.
Izložbi je prethodio dvogodišnji naučno-istraživački projekt kojega je pokrenuo Rijaset Islamske zajednice u BiH i u kojem je sudjelovalo preko stotinu istaknutih stručnjaka i istraživača.
Autorica koncepta i glavna kustosica izložbe je dr. Aida Abadžić Hodžić. Izložba je prvi put predstavljena prije godinu dana u Sarajevu, a zagrebačka postava prva je u nizu međunarodnih postava ove izložbe. Potporu organizaciji dali su Nacionalna koordinacija Bošnjaka u Hrvatskoj „Bošnjaci zajedno“, Ured za ljudska prava i prava nacionalnih manjina te saborski zastupnik Armin Hodžić.
Saborski zastupnik bošnjačke nacionalne manjine u Hrvatskom saboru Armin Hodžić pozdravio je okupljene te izrazio zadovoljstvo kako se Zagreb ovom izložbom potvrđuje kao sjecište različitih umjetničkih pravaca, tradicija i identiteta.
„Ako bismo krenuli od interijera i eksterijera tradicionalne bosanske kuće, kao najprepoznatljivijeg i nadomljivijeg vizualnog sadržaja kojega nosimo iz tradicijske kulture, ostajemo začuđeni kako je u modernosti ono imalo svoj kontinuitet i uspjelo se oslikati u likovnoj umjetnosti. Zabilježio sam ono što me se najviše dojmilo. To su prostorne intime bosanske sobe u slikama Omera Mujadžića, pariškog studenta koji je bio profesor na zagrebačkoj likovnoj akademiji i slikarski majstor koji je djelovao u Zagrebu i za kojega je književnik i povjesničar umjetnosti Matko Peić rekao da može naslikati ‘prašinu u oku Apolona’“, rekao je Hodžić govoreći o čudu kojega u sebi sadrži bošnjačka kultura te zatim pridodao zagrebačkog studenta slikara Behaudina Selamovića, koji je prema Hodžiću „možda i najprofinjenije pronikao u tajnu i ponudio spoj između tradicije i modernosti, između Istoka i Zapada“.
„Zahvaljujući statusu kojega je Republika Hrvatska ponudila nacionalnim i vjerskim manjinama, možemo živjeti kroz kulturu, a pri tome biti slobodni i izražavati svoj politički stav. Kada govorimo o Bošnjacima u Hrvatskoj, možemo se posvetiti razvijanju i bilježenju tog kulturnog čuda i u budućnosti“, poručio je Hodžić.
Izaslanik gradonačelnika Grada Zagreba Luka Korlaet izrazio je zadovoljstvo jer sudjeluje na otvorenju izložbe koja prikazuje ulogu bosanskih muslimana u izgradnji suvremene Bosne, kao i integriranost u suvremene europske tokove.
„Francuski paviljon postaje mjesto interkulturne razmjene koja pokazuje najbolje od islama i Europe u iskustvu Bosne“, izjavio je Korlaet.
U svom obraćanju zagrebački muftija Aziz ef. Hasanović istaknuo je kako je ponosan da kao muftija „stoluje u gradu koji i na ovaj način potvrđuje svoju otvorenost, multikulturalnost i multikonfesionalnost“.
„Kultura je bila, jeste i mora ostati mjesto susreta u različitosti. Ovom prekrasnom izložbom na kultnom mjestu kulture u Gradu Zagrebu, a pod visokim pokroviteljstvom predsjednika Vlade Republike Hrvatske i vrhovnog poglavara Islamske zajednice u BiH, šaljemo jasnu poruku da je različitost bogatstvo, a ne mana jednog društva. Mostovi kulture su civilizirani alat kojim se grade civilizirana, otvorena, multikulturalna društva puna razumijevanja, uzajamnog poštivanja i međusobnog poštivanja“, rekao je muftija Hasanović.
Muftija Hasanović izložbu je posvetio nedavno preminulom bivšem muftiji Ševki Omerbašiću.
Reisul-ulema Husein Kavazović naglasio je kako je izložba „Pod nebom vedre vjere – Islam i Europa u iskustvu Bosne“ „multimedijalni prikaz bogate zaostavštine i višestoljetnog prisustva islama i Bošnjaka u kulturnom, naučnom, obrazovnom, graditeljskom i javnom životu BiH i Europe, naše sposobnosti za zajedništvo, dijalog i život u susretanjima i razmjenama s drugima“.
„Na tematskim sekcijama izložbe susreću se naša prošlost i sadašnjost, ono što smo bili i što jesmo, čemu težimo, susreću se islam i Europa, islamske i druge religijske tradicije, Istok i Zapad, susreću se tuga i radost, uspjesi i padovi, vječno i prolazno, asketsko i hedonističko“, rekao je Kavazović.
Dodao je kako su bosanski muslimani univerzalne vrijednosti islama utkali u slojevito iskustvo jedinstvene kulturne geografije u kojoj su živi tragovi slavenske mitologije i bosanske crkve, gdje su isprepleteni razni kalendari, pisma, jezici i običaji.
Predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković u govoru je naglasio svoje zadovoljstvo da je Hrvatska prva država u kojoj ova vrijedna izložba gostuje nakon Bosne i Hercegovine te kako je izložba važna za promicanje međureligijskog dijaloga i kulturne razmjene između dvije susjedne zemlje.
„Ova izložba svojim tematskim fokusima i pogledom na povijesni kontekst prigoda je za mogućnost preispitivanja uloge vjere u različitim aspektima života pojedinaca i skupina. Ona pritom predstavlja i utjecaj na oblikovanje identiteta zajednice i odnosa te zajednice sa susjedima drugačijeg svjetonazora“, istaknuo je Plenković.
Izložba nam govori da su „narodi BiH stoljećima živjeli u višenacionalnom, višejezičnom, višekulturnom i višekonfesijskom prostoru i upravo su te različitosti njezino bogatstvo“, poručio je hrvatski premijer na otvorenju.
Dodao je kako su dobri odnosi između hrvatskog društva i države sa Islamskom zajednicom korisni, posebno u kontekstu velikih migracijskih trendova s kojima su suočeni Europa i i suvremeni svijet.
„Integracija bez nužnosti asimilacije ono je čemu bi sve vjerske zajednice trebale težiti“, rekao je Plenković te dodao kako Hrvatska daje puno podršku susjednoj i prijateljskoj BiH na njezinom europskom putu.
Uz premijera Andreja Plenkovića, na otvorenju su prisustvovali ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman, ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek, ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved te izaslanik predsjednika Republike Hrvatske Zdravko Zima.
Izložba „Pod nebom vedre vjere – Islam i Europa u iskustvu Bosne“ ostaje otvorena za sve posjetitelje Francuskog paviljona do 15. studenog/novembra.